BAHAR PAKETI TORBA YASA MECLISTE

Hükümetin “Bahar paketi” olarak adlandırdığı torba yasa ile birçok değişiklik kapıda. AK Parti hükümetinin eylem planının bir kısmını içinde barındıran torba yasa ne zaman yürürlüğe girecek? Torba yasa neleri kapsıyor? GSS Borçları torba yasada olacak mı?

Torba tasarının meclise sunulması ile birlikte reformların yüzde 50’si vaatlerin ise yüzde 100’ü tamamlanmış olacak.

Başkanlığını Lütfi Elvan yürüttüğü reform eylem planı torba yasanın bu hafta içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gelmesi bekleniyor.

Torba yasanın içerisinde en önemli beklentilerden biri, Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) yapılacak yeni düzenleme.

 • Yaklaşık 5 milyonu gence çıkarılan ve halk arasında “İşsiz evlat vergisi” olarak adlandırılan GSS prim borçlarının, yeni torba yasa ile affedilmesi bekleniyor. 25 yaş altı tüm gençlerin GSS prim borçları silinecek. Ödeme yapanların itiraz etmemesi adına silinme kararı alınmasa dahi GSS primleri tek bir rakam üzerinden belirlenerek yeniden hesaplanacak.
 • 25 yaşını doldurmamış öğrencilerden pasaport harcı da alınmayacak.
 • İşverenlere yönelik yapılacak yeni düzenlemeye göre, devletten sosyal destek alan kişilerin çalıştırılması halinde, sigorta priminin işveren payını devlet ödeyecek. Bu düzenleme ile birlikte hem istihdam artışı sağlanacak hem de asgari ücret artışıyla maliyetleri artan işverenlere destek sağlanmış olacak.
 • Teröre destek veren firma ve şirketlere finansal bağlamda kayyum atamasının önü açılacak.
 • Yaşlılık aylığında da yeni düzenlemeye gidilecek. Torba yasa ile 65 yaş üstü yaşlılık aylığı alanlardaki hane halkı geliri tamamen kaldırılacak. Yani hane halkının gelirine bakılmaksızın muhtaç aylığı bağlanacak.
 • Torba yasa ile meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitelerde zorunlu staj yapan öğrencilere, asgari ücretin 3’te 1’i oranında maaş bağlanacak.
 • Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen ve ev sahiplerinin muvafakat vermesi kaydıyla kaçak yapılara elektrik ve su bağlanacak.
 • 2016 Torba Yasası’nda yapılacak düzenlemeyle teşkilat mensuplarına verilen Emniyet Hizmetleri Tazminatı %25 oranında artacak.
 • Muhtarlar için düzenleme yapılacak. Bu düzenlemeye göre, Muhtarların net 940 lira olan ödenekleri bin 300 liraya yükseltilecek.
 • Çocuğu olan veya evlat edinen memur anne ve baba, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek.
 • Yeni yasa ile 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur eşlerine, 8 haftalık iznin veya yarı zamanlı iznin bitiminden itibaren, istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilebilecek.
 • Taşeron işçilere kadro müjdesi gelecek. Alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdam edilmesine yönelik olmak üzere geçişe ilişkin koşulların, sürenin uygulamanın usul ve esaslarının  belirleneceği düzenleme yapılacak. Kamuda 700 bini aşkın işçi var. 200 bininin asıl işte çalıştığı tahmin ediliyor. Hastanelerde asıl işi yapanlar, karayollarında yol işçileri, laboratuvar çalışanları düzenleme ile kadroya geçecek.

Gözümüz kulağımız mecliste, vatandaşa gelecek güzel haberlerde…

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.