ZORUNLU BIREYSEL EMEKLILIK DONEMI BASLIYOR

Zaten başımıza ne geldiyse bu 3 harflilerden geldi…

İktidardan muhalefete yaz partileri hepsi 3 harf…

“SGK”…

“TSK”

“KEY”…

“ÇET” raporsuz “HES”…

Al bir de son dönemin gündemi “BES”…

Gelin ben size bir cümlede özetleyeyim nedir bu BES;

“Alternatif SGK Emekliliği”. Yani şimdiden alışın, çoluk çocuk SGK emekli maaşı görmeyebilir hazırlıklı olun.

Birkaç ay önce Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, BES’te otomatik katılıma dönük mevzuat çalışmalarını başlattıklarını, taslağı en kısa zamanda Meclis’e sunulacağını açıklaması üzerine, başta işveren kesimi olmak üzere tüm çalışanların gözü uygulamanın içeriğine çevrilmişti. Kıdem tazminatı fonu kurulmasının yankıları ve soru işaretleri sürerken hükümetin tasarrufları artırmak ve kaynak oluşturmak amacıyla Bireysel Emeklilik Sistemini (BES) zorunlu hale getirmesi beklenen bir hamleydi.

OHAL kapsamında jet hızıyla sunulan kanunlardan biri de Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına gönderildi.

Hükümetin hazırladığı taslağa göre sisteme katılım otomatik olacak. 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar sisteme mecburi olarak dâhil edilecek. Maaşlardan en az 2 ay boyunca asgari 50 lira zorunlu kesinti yapılacak.

Türkiye’de 45 yaşın altında ve bugüne kadar özel şirketlerin yaptığı BES’e dahil olmayan 12 milyon kişiyi kapsayacak yasal düzenleme ile altı ayın sonunda 7.2 milyar liralık kaynak elde edilecek.

OTOMATİK KATILIM NASIL OLACAK?

 • Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış, ücret karşılığı çalışan tüm sigortalılar sisteme dahil edilecek.
 • İşverenler sisteme katkı yapmayacak.
 • Çalışanın katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yüzde 1’e kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak.
 • Bu tutar, en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden işgünü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa, çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacak.
 • Çalışan, otomatik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işverenden talep edebilecek
 • Asgari ücretliler dahil çalışanlar zorunlu olarak sisteme dahil edilecek.
 • Aylık katkı payları işverenler tarafından çalışanın maaşından kesilecek.
 • Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek. Cayma halinde, ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 işgünü içinde çalışana iade edilecek.
 • Şirket, cayma süresince ödenen katkı paylarının değer kaybetmemesini sağlayacak şekilde fon yönetiminden sorumlu olacak.
 • Cayma hakkını kullanmayan çalışan, belirlenecek hallerde katkı payı ödemesine ara verilmesini talep edebilecek.
 • Bu madde kapsamında bir emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanın işyerinin değişmesi halinde, yeni işyerinde bu madde kapsamında bir emeklilik planı varsa, çalışanın birikimi ve sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi yeni işyerindeki emeklilik sözleşmesine aktarılacak.
 • Yeni işyerinde emeklilik planının bulunmaması halinde çalışan, talep ederse önceki işyerinde düzenlenmiş sözleşme kapsamında katkı payı ödemeye devam edebilecek; talep etmezse emeklilik sözleşmesi sonlandırılacak.
 • Çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin TL ilave devlet katkısı sağlanacak. Bakanlar Kurulu, bu tutarı yarısına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya yetkili olacak.
 • İşverenin yükümlülüklerine ve yürürlüğe konulan düzenlemelere uymaması halinde, her bir işçi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 100 TL idari para cezası uygulanacak.

TÜRKİYE’DE BİREYSEL EMEKLİLİK

İsteğe bağlı olan bireysel emeklilik sisteminin 2013 başında yaklaşık 3 milyon olan katılımcı sayısı 2015 sonunda 6 milyon kişiye çıktı. Fon büyüklüğü de 20 milyar liradan 48 milyar liraya yükseldi.

Bireysel Emeklilik sistemi için yapılan tanıma göz atalım. ”Türkiye’deki mevcut sosyal güvenlik sisteminde, bireylerin emeklilik dönemi gelirlerinin çalışma dönemlerindeki refah düzeyini yeterli ölçüde sağlayamaması, sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin gelişimi açısından çok büyük bir potansiyel oluşturmaktadır.”

Çalışanın üzerinden oluşturulacak potansiyel büyük yani.

Özetle;

Sağlık dedik SSK’lıya tamamlayıcı sigorta dediler…

Emeklilik dedik tamamlayıcı sistem dediler…

Şu 3 harflileri de vatandaşa anlattık mı oldu bu iş gari…

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.