EŞİNİ KENDİ FİRMASINDA SİGORTALI GÖSTEREN İŞVEREN AKLANDI!

Her işin temel esasları olduğu gibi Sosyal Güvenliğinde bazı çiğnenmez esasları mevcuttur. Bunların en başında sigortanız var ise fiili çalışmanız da vardır, yada fiili çalışmanız var ise sigortanız da vardır.

Ne sigortasız çalışabilirsiniz, ne de çalışmadan sigortalı olabilirsiniz. Altı çizili kısım SGK’nın temel esasıdır. Ancak bu uygulama ülkemizde pek sağlıklı bir şekilde yürütülemiyor ne yazık ki.

Firma sahibi eniştemiz, dayımız yada akrabalarımız sayesinde sigortalı olabiliyoruz! Sürekli olarak gösterilen sigortalılık yada sigortasız çalışanlar denetim sonucu yakayı ele vermektedir.

Ancak çalışmadığı halde primleri ödenen birinin tespit edilmesi sonucu iptal edilen primlerin Yargıtay iadesine kara verdi.

Yanlış duymadınız, Yargıtay’ın bu şekilde bir kararı mevcut! İşte eşini sigortalı yapan işverenin kazandığı primler;

2015 Yılında denetime giren X firmasının sahibi, eşini fiili olarak çalışmadığı halde sigortalı olarak göstermekteydi.

En az on yıldır sigortalı olarak gösterilen firma sahibinin eşi denetim personellerince tespit ediliyor.
Haliyle SGK indirimleri ve primleri iptal ediyor!

İşverenin Hukuk Mücadelesi!

Tüm bu yaşananların ardından işverenimiz mahkeme yoluna gitmeye karar veriyor. İşveren mahkemeye yaptığı savunmada eşinin şirket personeli olduğunu, şirket telefonlarına baktığını ve kendisinin randevularını programladığını belirtiyor.

Eşinde bulunan şirket hat ve telefonlarının da kayıtlarını mahkemeye sunuyor. Mahkeme SGK’yı haklı bulsa da Yargıtay asıl kararı veriyor.

Kişi eşinden danışmanlık hizmeti alabilir, sekreterlik hizmeti alabilir, kişinin hizmet vermesi için ofise gelmesi şart değildir.

İşsiz Eşini Çalıştıran İşverene Teşvik!

Eşini kendi işyerinde çalıştıran kocalara ciddi teşvikler uygulanıyor. Asgariden ücret alan bir işçi için (1.777.50 X 20.5/100=) 364 lira, tavandan ücret alan bir işçi için ise (13.331,25 X 20.5/100=) 2 bin 732 lira. Kocasına ait işyerinde çalışan kadınlar da eğer ki işe alındıkları tarihten önceki son 6 ay içinde çalışmamışlarsa ve işyerinde çalışanlara ilave olarak işe alınmışlarsa koca, bu teşvikten yararlanıyor.

İşsizlik Sigortası Yasası’nın geçici 10’uncu maddesine göre; işe alındığı tarihten önceki altı ay veya daha fazla süreyle işsiz olan kadınlarla, 18-29 yaş arasındaki erkekleri işe alan işverenlere bir prim teşviği veriliyor. Bu teşviğin süresi 24 ile 48 ay arasında değişiyor.

Yeni işe alınan işçinin İşkur’a kayıtlı işsiz olması halinde teşvik süresine 6 ay daha ekleniyor ve süre 54 aya çıkıyor. Verilen teşvik ise sigorta primi işveren payının tamamı kadar.

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here