SGK BORCU YOKTUR YAZISI, BELGESİ NASIL ALINIR?

İşverenler tarafındantalep edilen belgelerden biri de SGK Borcu Yoktur belgesidir. Önceleri Sosyal Sigortalar Kuruma başlı İl veya İlçe Müdürlüklerinden alınabilen SGK Borcu Yoktur belgesini almak artık eskisine göre daha kolay hale geldi. Pek çok uygulamanın dijital ortamdan gerçekleştirilebildiği günümüzde bu belgeyi almak için de internetten yararlanılabiliyor. Ancak bu işlemi yapabilmek için bazı koşulların gerçekleştirilmesi gerekiyor.

SGK BORCU YOKTUR BELGESİ NASIL ALINIR?

Dijitalleşme ile kurumlar da işlemlerini internet ortamına taşımaya başladı. Devlet kurumlarının internet ortamında e-Devlet’e taşınmasına rağmen hala bazı işlemler doğrudan kurumların internet sayfalarından gerçekleştiriliyor. SGK Borcu Yoktur belgesi geçmişte doğrudan kuruma giderek alınabiliyordu. Bunun için işverenlerin Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı Sigorta Müdürlüklerine gitmeleri ve belgeyi talep etmeleri gerekiyordu. Ancak bu uygulama oldukça zaman alıyordu. Sosyal Sigortalar Kurumu Tarafından İşverenlere Borcu Yoktur Belgelerinin İnternet Ortamında Verilmesi konulu tebliğ ile bu belgenin internet ortamından temin edilebilmesi mümkün hale geldi. Böylece işverenler istedikleri zaman bu belgeleri temin edebilme fırsatı bulmuş oldu. Şimdi gelelim bu belgeyi internetten nasıl alacağınıza…

Öncelikle bu uygulamadan faydalanmak için SGK birimine başvuru yapılması gerekiyor. İşyeri için bir kullanıcı tanımlanması için işverenlerin Gerçek Kişi İşverenler, Tüzel Kişi İşverenler ve Adi Ortaklıklar olarak başvuru yapması gerekiyor. Bu başvurular “e-Borcu Yoktur Taahhüt Belgesi” ve “e-Borcu Yoktur Başvuru Formları” doldurularak yapılır ve doldurulan belgeler SGK’ya teslim edilir.

Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) internet sitesi olan “e.sgk.gov.tr/wps/portal/anasayfa” gidin. Burada en üst kısımda yer alan bölümden “İşveren”e tıklayın. Açılan sayfanın alt kısmında yapabileceğiniz işlemleri göreceksiniz. Burada “e-Borcu Yoktur Uygulaması (4a) butonunu göreceksiniz, butona tıklayın. Ardından açılan sayfanın sağ tarafında “Uygulamaya Giriş” bölümüne tıklayın. Böylece uygulamaya ulaşırsınız. Burada “Kullanıcı Adı, Sistem Şifresi ve İşyeri Şifresi” bilgilerinizi girin ve “Güvenlik Anahtarı”nda yazan kodu doğrulama alanına girip, “Giriş” butonuna tıklayın. Artık SGK Borcu Yoktur belgenizi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.