DOMİNİK İLK DEĞİLDİ!

Acun Medya grubu çalışanlarından 24 yaşındaki Alper Baycın’ın uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi öncelikle çalışanlarına verdiği kıymeti çok iyi bildiğimiz Acun Ilıcalı’yı ve hepimizi derinden üzdü.

Survivor yarışmasının kazananı Adem oldu ama kaybedeninin bu gencecik kardeşimizin olmasını istemezdik.

Ancak bir gerçek var ki; ne yazık ki Alper ne ilk ne de son olacak…

ALMANYA’DA ŞİDDET GÖRMENİZ İÇİN TÜRK OLMANIZ YETERLİ

Almanya’da yaklaşık olarak 1 Milyon Türk vatandaşı çalışıyor.

Türk işçileri geçtim, Berlin’de futbol maçı oynanıyor. Karşı takımın taraftarları Türk taraftarların olduğu yöne doğru pet şişe ve yabancı maddeler ile saldırıyor. Olaya anında müdahale etmeyen emniyet güçleri Türklerin de karşılık vermesini bekliyor ve karşılık verdiği anda Türkleri şiddet kullanarak gözaltına alıyorlar.

Almanya’da ki Türk işçilerin son 5 yılına baktığımızda ise asgari ücretleri düşük ve çoğunlukla kiralık işçi statüsünde çalıştığını görüyoruz. Geçirdikleri kazalara soruşturma bile açılmıyor.

KAZAKİSTAN’DA TENGİZ MEYDAN SAVAŞINI UNUTMADIK

2006 Yılında Tengiz’de petrol arama faaliyetleri yürüten ABD sermayeli bir Türk firmasında görevlendirilen 200 Türk işçi 400 Kazak işçileri tarafından şiddete maruz kalmıştı.

Yapılan denetim ve incelemelerde bazı işçilerin çırılçıplak soyularak dövüldüğü, ağır yaralı 9 işçimizin uçakla İstanbul’a getirildiği ortaya çıkmıştı.

Olayın üstünden tam 12 yıl geçmesine rağmen günlük gündem değişikliği yaşanan ülkemizde son aşamada mağdur kişilere ne oldu kimse bilmiyor.

RUSYA’DA KAZADA 2 İŞÇİMİZ ÖLDÜ

Haziran ayında Rusya’da iş yapan Türk inşaat şirketinin şantiyesinde çalışan iki işçimiz, trafik kazasında hayatını kaybetti.

İsrail’in Bnei Brak kentinde çalışan Türk işçi üzerine mermer blok düşmesi sonucunda hayatını kaybetti. Aynı inşaatta daha öncede yaşanan kazalara rağmen önlem alınmadığı tespit edildi ancak soruşturma dahi açılmadı.

Libya’da kaçırılan ve çalıştıkları şantiyelerde vurularak öldürülen işçilerimiz ise dün gibi aklımızda.

TÜRK İŞÇİLER SUUDİ ARABİSTAN’DA AYAKLANDI

Suudi Arabistan’ta özel bir inşaatta çalışan işçilerimiz, 4 aydır maaşlarını alamadıkları ve kötü çalışma koşulları nedeniyle greve başladılar.

Tunus’un Bizerte vilayetine bağlı Menzeh Tamim bölgesinde bir Türk’e ait alüminyum doğrama fabrikasında çalışan Hüseyin Küçük isimli işçi öldürüldü. Faili hala bulunamadı…

Geçtiğimiz yıllarda hatırlarsınız Bağdat’ta Nurol Holding çalışanı 18 Türk işçi ve mühendis askerî üniforma giyen maskeli kişilerce kaçırıldı.

AVUSTURYA’YA İŞ SEYAHATLERİNE GİDECEKLER DİKKAT!

Avusturya’da ticaretle uğraşan Türklere ırkçı saldırılar devam ediyor. Hatırlayın geçen sene hem vatandaşlarımızı hem işçilerimizi havalimanında köpeklere aratmışlardı. Hiçbir sebep yokken gözaltına alınan ve saatlerce bekletilen işçilerimizin haberleri de basına yansımıştı.
Kaçırılanı, gözaltına alınanı, vurulanı, dövüleni, haince öldürüleni…

Biz bu ülkede iş güvenliğini beceremedik onu zaten biliyoruz ama Türk işçilerimize anlıyoruz ki yurtdışında da rahat yok…

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.