TEKNOLOJİ İYİDİR ANCAK SİSTEMLERDE HATA YAPAR!

Sadece on yıl öncesine kadar emeklilik ve sağlık işlemlerinde aklımıza gelen Sosyal Güvenlik Kurumu bu gün yüzlerce uygulaması ile tek başına birçok Bakanlıktan daha fazla hizmet vermektedir.

Hizmetlerinin birçoğunu e-devlet uygulaması üzerine taşıyarak bürokrasi örneği gösteren Kurum ayrıca israfın önlenmesi adına da evrak alışverişlerini elektronik ortamdan yapmaya özen gösteriyor.

2000 Yılı Öncesi Çekilen Eziyetler Teknoloji İle Ortadan Kalkıyor!

Hatırlayın; 2000 yılı öncesine ait sigorta girişlerinde pembe küçük fotoğraflı bir sigortalılık kartımız oluyordu. Kurum kayıtlarında bulunamayan ilk işe giriş bildirgemiz bu belge neticesinde hemen yapılıyordu. Sadece ilk işe giriş kaydının SGK kayıtlarında çıkmadığından ve sigortalılık kartını da kaybeden binlerce mağdur haklarını yargıda aramaya devam ediyorlar.

Neyse ki artık tozlu klasörlerle dolu arşivlerden korunaklı elektronik veri sistemine geçildi. Artık size sigortalı olduğunuzda pembe bir kart yerine sicil numarası tahsis ediliyor ve bu tahsis numarası öyle arşivlerde kaybolacak şekilde de muhafaza edilmiyor.

Peki Hangi Uygulama Can Yakıyor?

Can yakan uygulamalar kısmı pek hoşumuza gitmese de zaman zaman bu kadar teknolojik sistemin de hataları olabiliyor.

Vefat etmiş kişilere çıkarılan GSS prim borcundan tutalım da SSK’dan emekli edilen şirket ortaklarına kadar mevcut. Peki ne yapmalıyız?

Hatalı GSS Uygulamalarında Dilekçe Yeterli!

Genellikle gençlerimizin karşılaştığı GSS borç sürprizlerinden öncelikle çıkarılan tutarların dönemlerine bakacaksınız! Öyle ki 25 yaşınıza kadar annenizden yada babanızdan provizyon alabiliyorsunuz.

Bu gün birçok genç kapsam dışında olduğunu bilmeden sırf sistemsel hatayla çıkarılan borçları ödemiş durumda.

Askerde olduğunuz dönemler GSS kapsamı dışındadır, ya da vefat eden bir yakınıza ait GSS borç tebligatı da alabilirsiniz.

Hepsinin çaresi bir dilekçe ile çözülmektedir. Öğrenci olanlar 25 yaşından önceki dönemlerde öğrenci olduğunu gösterir belge ile, asker olanlar askerlik belgeleri ile vefat etmiş kişilere çıkarılan borçlarda ise ölüm belgesi ile kuruma giderek borçların iptalini isteyebilir ödeme yapmış iseniz iade talebinde bulunabilirsiniz.

Kendi İşyerinde Sigortalıydı, Emekli Oldu, Şimdi SGK’ya Geri Ödüyor!

İşte bu başlığın altında tam bir kargaşa yatıyor. Öyle ki SGK uygulamalarından habersiz şirket yöneticilerinin emeklilik hayali bu başlık altında son buluyor. Burada hata kimin, cevabı siz verin;

Şirket ortaklarının sigortalılığı 01/10/2008 tarihli 5510 sayılı kanunda açıkça belirtilmiştir. Kişiler kendi firmalarında sigortalı olamazlar. 2008 Öncesi sigortalılığı olanlar var ise kesintisiz devam etmesi halinde kabul edilir. Kesintiye uğramış veya sonradan kendisini kendi firmasında sigortalı yapmış kişi 4/a’ya tabi belirlenen yaş ve prim gün şartını tamamlıyor ve emekli oluyor.

Bir süre sonra (6 – 24 ay arası) SGK kişiye ‘5510 sayılı kanun gereği 4/b’li olmanız gerekiyordu, tarafınıza hatalı aylık bağlanmış. Tarafınıza ödenen aylıkları gecikme zammı ve yasal faizleri ile birlikte iade etmenizi rica ederiz’ şeklinde hayat karartan bir yazı gönderiyor.

Bu tebligat 6 ayda elinize ulaşırsa bağlanan maaş x 6 yapıyorsunuz 24 ayda ulaşırsa 24x bağlanan aylık yapıyorsunuz.

Sistem maalesef uyarı vermiyor. Olan ya emeklilik talebiyle Kuruma gidince ortaya çıkıyor ya da belirttiğim gibi emekli maaşı alırken hakkın değil geri ver tebligatıyla.

Hal böyleyken;

Teknoloji iyi güzel ama ona güvenerek işlem yapmayın. Hakkı hukuku bilmek lazım…

1 YORUM

  1. ben de teknoloji kurbanıyım 2012 isviçreden kesin dönüş yaptım 9000 işgününe 85154.00 tl ödedim emekli oldum 2013 de yurtdışın dan primlerim geldi ve fazla çalişmam oldugu için benden tekrar 111514.00tl kestiler ve bana 50 tl zam yapıldı Ankaraya sgk gittim !Sayın Cumhurbaşkanımıza dilekçemi ve dosyamı gönderdim ama bir şekil ulaşmadı ben Vatanımı ve Milletimi seven bir kişiyim ne yazıkki sgk hiç kimse ilgiıenmedi bidlere yazık degikmi benim 33 senem boşuna gitti?

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.