STAJ SİGORTASI EMEKLİLİĞE SAYILACAK MI?

Delinin biri kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış hikâyesi…

Sosyal medyada ve bazı basın ve yayın organlarında staj dönemlerinde ödenen staj sigorta primlerinin emeklilikte sigorta başlangıç tarihi olarak dikkate alınacağı yönünde haberler yer aldığını gördük, şaşırdık…

Bir de üstüne Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde yapılan güncelleme sonrasında hizmet dökümlerinde de ilk işe giriş tarihi kısmında staj başlangıç tarihinin yer almasının da bu nedene dayandığı iddia edilince ortalık iyice karıştı.

Sosyal Güvenlik Sisteminde iki tür prim ödeme şekli ve bildirimi vardır. Bunlardan ilki; iş kazası-meslek hastalığı sigortası da denilen kısa vadeli sigorta çeşididir ve diğeri de yaşlılık-malullük-ölüm sigortası denilen uzun vadeli sigorta çeşididir. Emeklilik olarak bilinen primler de uzun vadeli sigorta primlerini içerir. Kısa vadeli sigorta sadece çalışılan-staj yapılan sürede çalışanın-stajyerin başına gelebilecek meslek hastalığı ve iş kazası içindir.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 19.06.1986 günü uygulanmaya başlanmıştır. Bu tarihten itibaren meslek lisesi öğrencilerinin sigortasını okudukları okullar yapmaya başlamıştır. Önceki yıllarda ise sigortaları işletmelere aitti ve bazı işletmeler kendilerine staja gelen öğrencileri kısa vadeli stajyerlik-çıraklık sigortası yerine uzun vadeli sigorta yapabilmekteydiler. Bu sebeple de 1986 yılından önce staj yapan çırak olanlar için işe girişler emeklilik için de başlangıç sayılabilmektedir.

1986 yılı ve öncesinde staj yapanların adlarına emeklilik primi ödenip ödenmediğini sigorta hizmet cetvelinde prim ödeme gün sayısı ve kazanç bildirilip bildirilmediği ile bakılabilir. Kendisi hakkında stajyer sigortası yapılan birisi için SGK web sayfasında işe giriş tarihi yazar ama işe giriş yazan yıllar için prim ödeme gün sayısı ve kazanç görünmez. Stajdan sonra ilk normal işe giriş (uzun vadeli prim ödenme) tarihinden itibaren de gün sayısı ve kazanç görünür.

Birkez daha belirtmekte yarar var;

Meslek liseleri tarafından yapılan staj sigortası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işe başlama tarihi olarak kabul edilmemektedir. SGK tarafından kabul görmeyen bu tarih prim gün sayısı olarakta dikkate alınmamaktadır. Halen çalışan kişilerin normal olarak işe başlama tarihleri normal prim ödenmeye başlamasından sonrası emeklilik için önem taşımakta emekli olabilmek için gerekli olan prim gün sayısı ve emeklilik yaşı belirlenmektedir.

Bugüne kadar özellikle seçim dönemleri öncesinde birçok milletvekili bu durumu meclise taşımış ve kanun teklifi verilmiş ise de bu Kanun Tekliflerinin hiç birisi kanunlaşmamıştır. Yeni hükümet programında staj sigortası ya da SGK işe başlama tarihinin öne çekilmesi gibi bir çalışması şuan için yoktur.

Emeklilik yaşının öne çekilmesi yönünde yine gündeme düşen “Müjde Emeklilik yaşı öne çekildi, staj sigortası geldi” gibi haberler gerçeği yansıtmamaktadır.
Gönül isterdi ki 2 milyon staj mağduruna bekledikleri müjdeli haberi verelim ama mevcut halde elden gelen budur…

24 YORUMLAR

 1. Avukat ve doktorların stajları sigorta başlangıcı olarak sayılıyor. Bizde meslek lisesinde staj yaptık. Arada bir fark yok yani. Biz bu yüzden hakkımızı almak için mücadele veriyoruz.

 2. Bizim memlekette okumuşun ama adam olamamışsın derler sende bu kadar okumuşun ama dünyadan bi haber. Madem öylede avukatlar ve doktorlar için işleyen bu kanun meslek liseleri için neden işlemez. Biz bu memlekete katma üreten makina, elektrik, sağlık, kaynak, vb teknisyen, usta vb insanlarız. Sizin gibi oturduğu yerden ahkem kesmiyoruz

 3. Avukata doktora borçlanma hakkı verilirken biz staj madurları neden gözardı edilir bu anayasanın eşitlik ilkesine aykırı değilmidir

 4. Anayasanın ilkelerine aykırı bir durum ne yazıkki hakkımızı gasp eden bir sistem çünkü avukat ve doktorların staj yaptığı süreler SGK başlangıç olarak kabul edilirken bizde bu durum malesef yok niye biz bu devletin vatandaşı değilmiyiz vergimizi vermiyormuyuz bu ülkeye hiç emeğimiz yokmu Biz hakkımızı istiyoruz sadaka degil ama atıp tutmaya gelince maşallah herkes iyi atıyor kusura bakmayın doğruları yazmamışsınız ama devlet büyüklerimiz bu konuyu çözeceklerdir sizlerde bu kanun çıktıktan sonra artık yorum yapmasınız sadece izlersiniz

 5. Tolga Bey kimler hiç çalışmadan borçlanıyor çok iyi biliyorsunuzdur….Bizler fiilen çalıştık burdaki adaletsizliği dile getirmenizi de bekliyoruz.

 6. Sizce meslek edindirme ve iş egitimi adı altında yapılan staj ve çıraklık dönemi fiili çalışma anlamına gelmiyor mu? Bu dönemlerin sigortalılık süresinden sayılmaması anlamsız olmuyor mu? Yarı yıl tatillerinde ve yaz tatillerindeki çalışmalar fiili çalışma sayilamayacaksa bu dönemlerde staj adı altında niye çalıştık? Emeklerimiz boşa mı gitti?

 7. ‪Staj ve Çıraklık neydi; Staj emekti. Staj alın teriydi. Staj fiili çalışmaydı. Staj zorunlu eğitimdi. ve birde Staj Ssk başlangıcı dediler değilmiş.
  StajSskBaşlangıcıOlsun
  ki bu haksızlık ortadan kalksın‬

 8. Sayın Harun Yalçın,ben 01.10.1986 yılında meslek lisesi 2.sınıfta sigorta numarası verilen ve iki gün okul, üç gün fabrikada sistemi ile tanışan ilk mağdurlarından biriyim.O üç gün varta normal bir işçiden farkımız yoktu,torbada,frezede, kalıp bakımında her türlü tezgahta çalıştık..Bunun karşılığında da okul bitince Staj yaptığım yere işbaşı yaptım.Bu yıllarda verilen SGK numarasının başlangıç sayılması en doğal hakkımızdır.Bunu sadaka olarak değil borçlanma yoluyla yapabiliriz..

 9. Bu delilinin kuyuya taş atmış olması nede birilerinin gönül istemesi değil staj döneminde yarı yıl ve yaz tatilleri de dahil yapılmış olan hizmetlerin, fiili çalışma olarak kabul görmesini “ki; bastan beri öyle olmalıydı” sağlayıp sezarın hakkı sezarindir dedirtmektir. Vicdanen denmesi gerekir ve vicdani olarak kalmayıp fiiliyata geçirilmesi gerekir..

 10. avukat ve doktorlar in yaptığı staj sigortadan sayılırken meslek liseli sigortalı sigortasizlar ‘ın çalışmaları neden sigorta başlangıcı sayılmaz. sizce de bu haksızlık değil mi. haftanın 3 günü yaz kış soğuk sıcak aktif olarak çalıştığımız yerlerde emek verdik, ter döktük.

 11. Staj mağdurlafı sizden danışmanlık hizmetimi istediki böyle bir açıklama yapma gereği duydunuz, bizler bu konuda sizden daha bilgiliyiz aklınızı kendinize saklayın demekki işleriniz kesat ve üzerinize lazım olmayan konulara giriyorsunuz, apaçık bizim üzerimizden reklamınızı yapıyorsunuz.
  Staj mağdurlarının çığ gibi tepkisiyle karşılaşmak istemiyorsanız hakkımızda yazdığınız o yazıyı lütfen kaldırın devlet ile millet arasına girmeyin buradan size ekmek çıkmaz.

 12. Bize neden o zaman sigortalısınız diye sigorta kartı verdiler, ben neden o zaman staj adı altında hafta da 3 gün 2 yıl tam mesai çalıştım yaşıtlarım gezerken yaz tatilinde ben yine staj diye çalışıyordum. Hayata 1-0 önde başlayalım derken yenildik.

 13. Merhaba söylediklerinizde teorik olarak haklısınız fakat empati yaparsanız daha iyi sonuc alacagımızı düşünüyorum. Ben 91 yılında cıraklık okuluna başladım ve ustamda bunu fırsat bilip “okul nasıl olsa ssk nızı yatırıyor” diye primlerimi yatırmadı halbuki bunu denetleyen bir mekanizmanızda vardı, ayda bir kere okuldan gelip, bu isyerinde calışıyormu gercekten diye kontrol edilirken niye bu çocuğun ssk’sını yatırmıyosunuz diye hesap sorulmadı.suc tek taraflı degildir ustam ssk pirimleri yatirmıyorken devletde bunu bilmesine ragmen ses cıkarmayıp göz yummustur.. Ustamın ve devletimin sorumsuzluğunu bu gün biz cekiyoruz . O tarih’de yapilan sorumsuzluğu telafi etmekte bu günde siz büyüklerimize düşüyor. Hem çıraklık okulu ssk girişini emeklilik girişi sayarak bizim, hemde ara boşluğunu borclandırarak devletimizin menfaatine olacagını düşünuyor saygılar sunuyuyorum.

 14. Aslına bakarsanız sigorta türünün stajyer açısından bir anlam ifade etmiyor. Nedenine gelince bu sistem işyerlerine çocuk işçi ve en önemlisi çok çok ucuz iş gücü sağlamış bulunmakta. İki milyon stajyer dediğiniz o günün çocukları okul saatleri dışında tam bir çalışan gibi çalıştırıldılar staj aldı altında. Ne onbeş tatil ne de yaz tatili kullandılar. Bu işverene büyük kazançlar sağlarken. O günün gençleri ne kazandı? Modern sömürge değilde nedir? Kanun dediğimiz tüm insanlığın haklarını savunmak değil midir? O zaman değiştirilmesi gereken, yanlış giden birşeylerin düzeltilmesini istemek önce insan olarak hakkımızdır.

 15. Yaşınız kaç bilmem ama ben 1988 yılında staj yapılırken Okul müdürü çıktı ve SSK başlangıcı olarak her staj yapana SSK kartı dağıttı orda hiç kimse bize sadece meslek kasalarına karşı demedi SSK no ile işe girinçe devam dedi Her şeyimiz doğru da bir tek staj mı yanlış

 16. bu nasil bir yazi kac milyon insan hak ettigini alabilmek icin mucadele ederken dalga gecer gibi yorum.Biz fazladan bir sey karsiliksiz yardim falan istemiyoruz hakkimiz olan ve haksiz yere elimizden alinmis bir seyin mucadelesi bu tuzu kuru olanlar boyle seyler yazarlar tabi daha okula giderken calistirilmak normal ama yapilan sigortanin gecersiz olmasi hangi mantiga sigiyor neye gore kime gore alinmis bir karar bu diger mesleklerin stajlari ssk baslangici sayilirken meslek liselininki neden bosa gidiyor hic yapilmamis kabul ediliyor? zaten meslek lisesine giderek universiteye girisimiz katsayi nedeniyle engellendi gercek bir isci gibi calistigimiz yerdeki sigortamiz neden gecersiz sayiliyor bize her turlu ayak islerini yaptirip kendileriyle ayni mesai saatlerinde calistirip ustune bir de üc kurus harclik verdikleri yetmedi ustune yemek paramizi yol paramizi bile cebimizden verdik okula gidemedik staj yaptigimiz gunlerde derse girmemiz engellendi neden karsiligi bu mu sigortamiz bile sigorta degilmis kandirmaca miymis hersey madem oyle kimse gitmesin artik meslek lisesine geleceginizi karartmayin bosuna delinin biri bir tas atmis diyor kim o deli

 17. Staj mağdurları olarak yıllardır bir hak arama mücadelesi veriyoruz. On binlerce üyeden oluşan sosyal medya platformlarımızla, derneğimizle Meslek Lisesi stajlarımızda sigorta numarası ve kartı verilip SSK başlangıcımız yapıldı sanan yıllar sonra bir işe yaramadığını öğrenen bir mağdur kitleyiz biz. Umutla mücadele veriyoruz olur yada olmaz hayırlısı ne ise o olsun, fakat sizin sitenizin de takipçileri olarak sitenizde, sayfalarınızda bizleri destekleyici haberler görmeyi beklerken HARUN YALÇIN beyin DELİNİN BİRİ KUYUYA BİR TAŞ ATMIŞ yazısı bizleri gerçekten delirtti STAJ mağdurları olarak bu yazıyı teessüf le okuduk. Çok büyük STK lar MUHALEFET partilerinin bizlere yoğun destekleri varken.hatta seçim beyannamelerinde mağduriyetimizi giderecekleri sözünü vermişlerken HARUN YALÇIN BEY’in bu yazısını ve zamanlamasını manidar buluyoruz.
  Birde kuyuya taş atan deli kim muhalefetinden, iktidar partisine varıncaya kadar mağduriydtimizi kabul eden sesimiz olan sayın millet vekilleri ve genel başkanlarımı, yıllardır yie sesimiz ve destekçimiz olan olan TESK başkanı sayın Bendevi Palan döken ve diğer STK temsilcilerimi deliler içinde kalmışızda haberimiz yok. Harun YALÇIN bey bu deli kimdir? Lütfen söylesin.

 18. Zaten sgk bir calisma yapamaz, staj sigortasi icin meclisten kanun cikmasi gereklidir. O zaman sgk calismasini seve seve yapar. Turgut ozal doneminde oldu. Avukat ve bazi mesleklerde de staj sigortasi emeklilik icin sayiliyor. Bu cifte standart degil de nedir. Alayci bir tavirla yazdiginiz bu yaziyo kiniyorum. Kanun ciktigi gun ne yazacksin bakalim.

 19. Acaba kendi çocuğunuz veya ailenizin bireylerinden biri kendini haksız durumda hissetse gerçekten böyle bir yazı yazabilir miydiniz.
  Başka bir stajere verilen bir hakkın kendi çocuğunuza verilmediğini düşünün empati kurmayı deneyin sonra bir daha yazı hakkında

 20. Mevcut durumu zaten hepimiz biliyoruz ancak ortada haksiz bir durum ve bu haksız durumdan kaynaklanan mağdurlar var. Fiilen çalısma ve mesai var sigorta yok hakkımız olanı istiyoruz mevcut durumun iktidar isterse değiştirebileceğini düşünüyoruz….

 21. Burhan bey , sosyal güvenlik alanında birçok haksızlık var. Tarımda çalışanların tevkifat kesintisi adına yapıldığı takdirde ziraat odası kaydı aranmaksızın ilgili dönemleri sigortalı kabul ediliyor, yurt dışı çalışan bayanlar ülkemizde çalışmaksızın geçmişe doğru borçlanma hakkı veriliyor, yine yurtdışı çalışanlar sosyal güvenlik anlaşması olmayan ülkelerdeki vatandaşlarımıza geçmişe dönük borçlanma hakkı veriliyor, avukatların staj sigortaları yurtdışı eğitim alanlar doktorlar eğitim döneminde sigortalı hakkı var, ayrıca staj yapan kadınlar stajdan sonra doğum borçlanması yaptığında ilk başlangıç sigortası öne çekiliyor, İş kanunuda çalışma yaşı olarak 14 yaş çocuk işçi 15 yaşını dolduranları ise genç işçi olarak kabul ediliyor ve sigortalılıkarı 18 yaş alt asgari ücret üzerinden yapılıyor. Endüstri meslek lisesinde okuyanların haftanın üç günü normal çalışanlar gibi işyerlerinde çalışıyor. İş Kanunumuzda genç işçi kapsamında endüstri meslek lisesi öğrencilerine bu sigortalılık hakkını verebilir. Zamanında 38-43 yaş emekliliği çıkaranların uzun yıllar çalışmak suretiyle yarattığı finansman açığını kapatma yükümlülüğü yeni nesile yüklendi. Stajerlerin isteği erken emeklilik değil bulunduğu yılda kendileri gibi sigortalılık hakkını elde eden çalışanlar gibi sigortalılık hakkını elde etmek. Bu konuda normal sigortalı gibi çalışan stajer gençlerin hakkını vermek bakış açısıyla konuya yaklaşılırsa daha uygun olacağını düşünmekteyim.

 22. 2008 yılına kadar meslek lisesi stajları emeklilikte başlangıç olarak görünüyordu kimin işine gelmedide iptal ettiler zaten devletin memurunun emekli olma gibi bir düşüncesi yok yaş 60 da olsa gidip iş yerinde oturuyor.özel sektöre gelsin çalışsınlar görelim

 23. Çıraklar haftanın 1 günü okula diğer 5 günü işyerlerinde çok zor koşullar altında çalışmaktadırlar. Dolayısıyla geriye dönük borçlanmayı avukatlar ve diğerleri değil ilk başta annesinin ak sütü gibi hak eden çıraklardır. Bu da böyle biline. Mağduriyetimizin ve adaletsizliğin giderilmesi için ilgililere duyurulur.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.