ÇALIŞMA HAYATINA FONLAR DAMGA VURACAK

Gelin kabul edelim;

Bize akıl verenleri aslında sevmiyoruz, sevemiyoruz. Bu yüzden ülke olarak yokuş yukarı üçüncü viteste araba sürüyoruz, vitesi bire at kardeş desek te çözüm olmaz bildiğimizi okuyoruz!

İşte bu yüzden yıllardır tartışıp duruyoruz ama çözüme bir türlü ulaşamıyoruz.

İlk Hedef BES

Devlet adına mali kaynak oluşturabilmenin en önemli yollarından biri çalışma hayatından geçiyor. Yıllardır %1 işçi %2 işveren tarafından ödenen işsizlik sigortası fonunda biriken bakiye oldukça yüksek. İşte bu sebeple Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın da deyimleriyle ‘İdare Bizde Olacak’  dediği fonların yönetimi Devletin elinde olacak.

Öncelikle ele alınan ve yıllık fon birikimi 116,72 Milyar TL olan işsizlik fonunun yetersiz olduğu kanaatine varıldı.

Yeni fonların kurulması gerektiği konusunda hem fikir olundu ve istenilen sonuç alınamayan BES fonu ilk hedef olarak belirlendi.

BES Fonunda biriken toplam tutar 80 Milyar TL’yi aşmış durumda. Ancak BES fonunda beklenen en düşük rakam 250 Milyar TL civarındaydı.

2017 yılı başında çalışma hayatına giren zorunlu bireysel emeklilik sistemine çalışanların girmesiyle çıkmasının bir olması sebebiyle yeni şartlar ve getiriler eklenecek.

Henüz devlet desteğinde sayısal rakamlar araştırma aşamasında olsa da zorunluluk dönemi iki aydan üç yıla çıkarılması ön görülüyor.

Kıdem Tazminatına Yine Yeniden Fon Ayarı!

Maliye kanadın oluşturulmasını istediği diğer bir fon Kıdem Tazminatı oldu. Buradan da yıllık 120 Milyar TL’lik sabit fon birikimi planlanmakta. Defalarca gündeme gelen bu fon çalışma hayatının taraflarının anlaşamaması nedeniyle bir türlü sonuca ulaşamadı.

En son Çalışma Bakanlığı koltuğunda Süleyman Soylu varken büyük çıkış yakalamış hatta yasalaşması beklenmişti. Fona aktarılacak tutar konusunda işverenlerle anlaşmaya varılamamış, yeni düzenleme yapılarak tekrar görüşülmüş ancak bu defa da araya darbe girişimi girdiğinden yine sonuçsuz kalmıştı.

Asgari Ücrete YEP Yön Verecek

Bu yıl asgari ücretin yılın son gününe kalmadan açıklanması planlanmakta. Öncelikle asgari ücret tespit komisyonu toplanacak hükümet kanadında ise Maliye ve Çalışma Bakanlığı raporları önemli rol oynayacak.

Asgari ücret kararında hükümet, işçi ve işverenleri 2019 ve 2020 ekonomik planları doğrultusunda ortak noktada birleştirecek.

Türk-İş’ten 2.000 net , DİSK’ten 2.600 net talepleri gelmeye başladı. Bakalım yıl son çeyreğinde çalışma hayatı neler görecek…

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.