YAŞA TAKILANLARA CUMHUR REİS FRENİ

Yaz başında ateşlenen emeklilikte yaşa takılanların (EYT) umut fitili, Cumhurbaşkanının açıklamaları ile tam manasıyla söndürüldü.

Konuyla ilgili çok konuştuk, çok yorum yaptık. Diğer ülkelerin emeklilik şartlarını ele aldık.Bu noktaya nasıl gelindi, ne bekliyorlar milyonlar anlattık. Durumun her iki taraf adına da çıkmaz sokak olduğunu göstermeye çalıştık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konunun mali boyutunu partisinin grup toplantısında aktardı ve emeklilikte yaşa fazla takılmaması gerektiğini ilan etti.

Çare Bahçeli’ydi O da İkna Oldu!

Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını ortadan kaldırmak için iktidarın onayı olmaksızın diğer partilerin salt çoğunluğu sağlaması yeterli olacaktı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı görüşme sonrası MHP olarak EYT desteğinden vazgeçildiği bu hafta ortak oyla iptal edilen önergede ortaya çıkmış oldu.

Her ne kadar seçim vaatleri arasında yer alıyor olsa da MHP’de birinci öncelik hep ‘af yasası’ oldu.

EYT’lilerde Rakamlar Korkutucu Seviyede

Sayın Cumhurbaşkanı, partisinin grup toplantısında aktardığı bilgiler doğrultusunda EYT’lilerle ilgili olası bir yasa çalışması yapılıp kanunlaşması halinde ülkeye yıllık maliyetinin 26 milyar Türk Lirası olacağını açıkladı.

Mevcut durumda olası bir kanun çıkarılması halinde 1,3 milyon kişinin emekli olabileceğini ve bu kişilerin alacağı aylıkları dışında sağlık maliyetlerinin de ekleneceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, ‘uzun vadede ülkemize 750 Milyar Türk Lirası ek maliyet getirecek’ dedi.

Maliyet hesaplamasında emeklilik yaşının ülkemizde ortalama 52 seviyesinde olduğunu, bu yaş şartının bile 65 yaş olan Avrupa ortalamasının çok altında bulunduğunu belirtti.

Yaşa Takılanlar İçin  Hiç Mi Umut Yok?

Her yaşa takılanın kafasında dönen ‘hiç mi umut yok?’ sorusunun cevabı ise ne yazık ki biraz klasik olacak ‘Burası Türkiye, her seçim yeni bir sorunun çözüldüğü yerdir’ demekten insan kendisini alamıyor.

2000 Yılında yaşa takılan kişi 2015 yılında emeklilik dilekçesini verdi, 3 yıldır maaşını alıyor.

10 yıl bekleyen taşeron kardeşimiz şimdi kamu işçisi oldu hakları iyileştirildi istediğini aldı!

Mevcut durumda yıllarca hakları olmasına rağmen mağdur edilen sağlıkçılarımıza yıpranma payı getirildi.

Birgün EYT diye de bir sorun kalmayacak, kalmayacak ama siz biz görecek miyiz? İşte onu şuan bilemiyorum…

1 YORUM

  1. Eyt oyuncak değildir. Seçim öncesi söz verip tutmayan omurgasızlar Yerel seçimde EYT FRENİ neymiş görecekler 🇹🇷👍🇹🇷😡😡😡 Halkın hizmetkarıyız diyenler maaşlarını milletin ödediği vergi ve primlerden alıyor. Ama Eyt ye hakkı olan emeklilik çok görülüyor. Bu açıkça HAKSIZLIKTIR. SUÇTUR. 1999 da çıkarılan kanun geri işletilemez. Neye göre, kaç yıla göre kimin keyfine göre geri işlettiniz. Bunu yapan büyük hata yaptı. Düzeltmeyen de bir o kadar suçludur. Vatandaşdan kepçe ile alınan işsizlik maaşı kesintileri, işsiz kalan vatandaşa cımbızla veriliyor. Bu nasıl sosyal devlet. Vahşi ve haksız diktatörlük ile oldu bitti khk ler ile yönetiliyoruz. Yazık bu ülkeye!
    🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.