ÇALIŞMA HAYATININ DİK YOKUŞLARI!

Ülkemizde yaklaşık 20 milyon aktif çalışan bulunmaktadır. 20 Milyonluk çalışan sayısı bu gün 17 Milyonluk nüfusu olan Hollanda’dan fazladır. Ancak ortalama bir Avrupa ülkesi nüfusu kadar çalışanımız olmasına rağmen üretimimiz, üretkenliğimiz ve girişimciliğimiz maalesef pek yok. Tüm yurtta geçerli ‘memur zihniyeti’ kavramını benimseyen bir işleyişte sosyal hak ve diğer imkânların da pek bir önemi kalmıyor.

İşçiler imzaladıkları iş sözleşmelerini işe başlarken değil, iş akitleri sonlandıktan sonra mahkeme esnasında okumaya başlıyorlar. Hal böyle olunca da çalışma hayatında dik yokuşlar başlıyor.

İş Sözleşmesini Okumaması İşçinin Suçu Değil!

Kişilerin haklarını bilmemesi, bile bile göz yumması elbette ki çalışanların suçu değildir. 3 Çocuğu olan bir baba işsiz kalmışsa ve evine ekmek götürmesi gerekiyorsa gözü zaten o sözleşmedi maddeleri görmeyecektir. İşçi işveren arasındaki davaların birikmesi de işte tam burada oluşmaktadır.

20 Yıllık işçisinin sigortasını eksik ödemiş, vergisinden kaçırmış, mesaisini vermemiş, yıllık izinlerini vermemiş tatillerini kullandırmamış personel emekli olacakken tazminatını da vermek istemiyor haliyle. Konu bu noktaya geldiğinde haliyle ortaklık bozuluyor konu yargı aşamasına geliyor.

İşe İadede 30 Çalışan Şartı!

Bahsetmiş olduğumuz örneklerin dışında bir de 5-10 yıl hizmet verip hiçbir neden gösterilmeden işinden olan kesim var. Bunların da haklarını elbette mevcut sistemimiz korumaktadır. Bu durumda haksızlığa uğramış kişiler ‘İşe İade Davası’ açarak haklarını talep edebilmektedirler.

Ancak işe iade davasının da belli başlı kriterleri mevcuttur. Bu yola başvurmanın birinci şartı işyerinin 30 ve üzerinde çalışanı bulunuyor olması. Sırf 30 çalışanı bulunmuyor diye işe iade davası açamayan yüzlerce çalışan bulunmaktadır.

İşe İade Kararında İşe Başlatmama Tazminatı!

İşe iade davası açtınız kazandınız ve mahkeme işe iadenize hükmetti. Ne yazık ki yargının da hükmü bir yere kadar işlemektedir. İşveren tüm yargı kararlarına rağmen sizi işe başlatmayabilir. Bu durumda tabi tarafınıza işe başlatmama tazminatını ödemek koşuluyla.

İşçinin Kıdemi Tazminat Miktarı
6 Ay – 5 Yıl Arası 4 Aylık Ücret
5 Yıl – 15 Yıl Arası 5 Aylık Ücret
15 Yıl ve Üzeri 6 – 8 Aylık Ücret

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.