YIL SONU PROMOSYONLARI

ÖĞRETMENE 24 KASIM İKRAMİYESİ, EMEKLİYE İNDİRİMLİ FATURA VE DOĞUM BORÇLANMASI

Papazın gitmesiyle sakin bir dönem geçirdiğimiz bu günlerde mecliste hareketlilik had safhada.

Emeklilikte yaşa takılanlardan, doğum borçlanmasına, emeklilerin elektrik, su ve doğalgaz faturalarının indirimli ödenmesinde, 24 Kasım öğretmenler gününde tüm öğretmenlere birer maaş ikramiye verilmesine kadar onlarca konu var. Ancak hangisi hayata geçecek?

MHP, Vaadinden Caydı!

Tüm siyasi partilerin seçim vaatleri arasında yer alıyor olsa da en çok konunun üzerinde duran MHP oldu. Emeklilikte yaş şartı kanunu sayın Devlet Bahçeli iktidarı zamanında çıktığından mıdır bilinmez MHP bu konuya bir ayrı yaklaştı.

İyi Parti tarafından meclis araştırması önergesinin görüşülmeye kabul edilmesi birçok emekli adayını heyecanlandırmış olsa da önerge araştırılma aşamasına gelmeden reddedildi. Yani kabul edilmiş olsaydı aslında bir kanun çıkmayacak olup sadece araştırılmaya gidilecekti.

Cumhurbaşkanımızın konuya ilişkin yapmış olduğu mali tablo açıklamasıyla da MHP EYT desteğinden vazgeçti. Mecliste salt çoğunluk sağlanamadığından konu yine kapanmış oldu.

Araştırma önergesi reddedildikten sonra MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ‘EYT’lilerin yanındayız, bu bizim vaadimizdi MHP olarak taahhüdümüzün yanındayız, takipçisiyiz’ gibi anlaşılamayan bir açıklama yaptı!

İyi Partiden Doğum Borçlanması Teklifi!

EYT’lilerin araştırma önergesinin kabul edilmemesinin ardından yine çalışmalarına hız kesmeden devam eden İyi parti bu defa kadınların yıllardır beklediği doğum borçlanmasını gündeme taşıyacak.

Erkeklerin askerlik sürelerinin, sigortalılıklarından önce olması durumunda borçlanma yapılarak askerlik süresi kadar ilk işe giriş tarihleri geriye çekiliyor.

Ancak kadınların sigortalılıklarından önce olan doğumlarında işe girişi geriye çekmeden ziyade borçlanma hakkı bile tanınmıyor.

İyi parti tarafından oluşturulan kanun teklifi ile birlikte kadınların sigortalılıklarından önceki doğumlarının da tıpkı erkeklerin askerlik borçlanmaları gibi değerlendirilmesi amaçlanıyor.

Emeklilerin Faturaları İndirimli Kesilsin!

Yaklaşık 12 milyon emeklimizin yarısından fazlası sürdürülebilir hayat standardının altında geçimini sağlıyor. Daha rahat, refah seviyesi yüksek bir emeklilik sürdürülebilmesi adına meclise emeklilerin elektrik, su ve doğalgaz faturalarında %40 indirim yapılmasını ön gören kanun teklifi sunuldu.

Henüz komisyona sunulma aşamasında olan bu kanun teklifinin yasalaşması durumunda 12 milyon emeklinin elektrik, su ve doğalgaz faturalarında indirime gidilecek. 100 Liralık doğalgaz faturası ödeyen bir emekli kanunun yasalaşması durumunda 60 lira ödemiş olacak.

Her 24 Kasım’da Öğretmenlere İkramiye Verilsin!

Meclise her 24 Kasım yaklaşırken öğretmenlere jest olsun diye midir bilinmez ama birçok kanun teklifi veriliyor. Mükerrer teklifleri geçtiğimiz yıllarda da görmüş olsak da henüz bir sonuç alınamamış bulunuyor.

Meclis komisyonuna sunulan kanun teklifinde her 24 Kasım’da tüm öğretmenlere (emekli öğretmenler dâhil) birer maaş ikramiye ödenmesi amaçlanmaktadır.

Çalışma hayatıyla ilgili Meclis komisyonuna sunulmuş ve çözüm bekleyen onlarca kanun teklifi bulunmaktadır. Gerçek şu ki; bu tekliflerin ülkemizde komisyondan geçip kanunlaşması sadece hükümetin desteklemesiyle olmakta.

EYT emekliliği,

Staj mağduru sigorta başlangıcını,

Asgari ücretli zammı,

Öğretmen ikramiyeyi,

Memur 3600 göstergeyi,

Emekli intibak düzenlemesini,

Kadınlar doğum borçlanmasını,

Umutla hala bekliyor…

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.