BAKAN ALBAYRAK, KOBİLERE KREDİ DESTEK PAKETİNİN AYRINTILARINI AÇIKLADI!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Bakan Albayrak, 20 milyarlık destek paketi kapsamında 40 bin işletmeye aylık yüzde 1,54 faiz oranı ve 6 ay geri ödemesiz kredi verileceğini açıkladı.

Bakan Albayrak’ın konuşmalarından satır başları:

13 BANKA KATILIYOR

“Bugün önemli bir müjde için bir aradayız. Son günlerde çok güzel paketler açıkladık. KOBİ’lere 13 bankanın katılımıyla KOBİ değer kredisi programını başlatıyoruz. Albaraka, Alternatif Bank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TEB, Halkbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi, Ziraat Katılım, Şekerbank. Az önce TBB Başkanımız 13. banka olarak Şekerbank’ın da katılmak istediğini açıkladı.

2 MİLYAR DOLARLIK TAHVİL İHRACI YAPTIK

Dün dengelenme sürecinin başarısını ortaya koyan yeni bir tahvil ihracını daha gerçekleştirdik. Uluslararası piyasaya 2 milyar dolarlık tahvil ihracı yaptık. Tahvil ihracına 2,5 kattan fazla talep geldi. Başarıyla tamamladık. Bu durum sağlam refleksler almaya başladığımızı gösteriyor. Bu güvenin ifadesi. Ekonomimizin güçlü temellerine yatırımcılar güven duyuyor. Bu süreç iyi bir şekilde devam edecek. Daha yeni başladık daha güçlü yarınlar bizi bekliyor. Rehavete kapılmadan aynı motivasyonla çalışıyoruz.

PAKETİN TUTARI 20 MİLYAR TL

Yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan mikro ve küçük işletmelere yönelik finansman desteği başlatıyoruz. Minimum 40 bin işletmeyi ilgilendiriyor. Azami 1 milyon ve 500 bin TL kredi verilecek. KOBİ Değer Kredisi’nde 6 ay kredi geri ödemesi olmayacak, aylık faizi yüzde 1,54. Toplamda 20 milyar TL’lik bu paketin tüm KOBİ’lerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

40 BİNE YAKIN İŞLETMEMİZE DOKUNACAĞIZ

Bir bankamız daha işlemini tamamlamış duyuyorum, bankalarımız mevcut bilançodaki sağlamlıklarını arttırmaya devam edecekler. Karlılıkları ile de sermaye yeterliliğini güçlü bir şekilde destekleyen bankacılık sektörümüz var. 2019 yılı enflasyonla mücadele ve bütçe disipliniyle ilgili adımları attığımız bir yıl olacak. Destek programıyla 20-40 bine yakın işletmemize dokunacağız. Bankalar sermaye tabanını güçlendirecek adımları atıyorlar. Potansiyel şoklara daha dayanıklı olacaklar.

SON ÇEYREKTE TEKRAR BÖYLE BİR PAKET AÇIKLAYABİLİRİZ

Enflasyonla mücadelede çok güçlü bir reaksiyon koyan bir ekonomi yönetimi var. Petrol 50-60 dolarlarda. Bu köpük açısından ciddi bir marjımız var enflasyonla mücadelede. Güzel neticeler aldık. Cari denge tahminlerinde çok daha pozitif yorumlar var. Sektör bazında çok iyi bir pozisyonda olan bir yöneticimiz bu yorumu yaptı.

2019 ile uygulayacağımız yapısal reformlarla ekonomide 3 olumsuz eleştiri de pozitif bir noktaya ulaştı. Eğer her şey yolunda giderse son çeyrekte tekrar böyle bir paket açıklayabiliriz.”

1 YORUM

  1. Hibe et ne geri ödemesiz , bir hayır yapıyorsun sonra geri alıyorsun , Suriyeliler kadar değerimiz yok mu , dünyanın vergilerini verdik yıllardır , vergisini düzenli ödeyene hibe yap , bak O zaman kimse vergi kaçırmaz, aklınız fikriniz kredi vermek , kimse almaz borç üstüne borç olmaz , ekonomi yönetme böyle olmaz , bilmiyorsunuz ekonomiyi , dünyanın vergileri toplanıyor yıllardır, yatırımcı ve işverene her konuda destek vermelisin, en ufak örnek oy için çalışan kesime çok hak verip dengesizlik yaparsanız işveren de kalmaz yatırımcıda , unutmayın en çok vergiyi işveren öder ama en çok da işveren ezilir nasıl denge ama

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here