ÇALIŞMA HAYATININ SON 30 GÜNÜ!

Ülkemizin gündemi her gün farklı konularda olmak üzere ayrı bir yoğunlukta devam ediyor. Dolarından benzinine, askeri operasyonundan spor müsabakalarına kadar gündemimiz hep sıcak kalmayı başarıyor. Ancak son zamanlarda pek gazete manşetlerini süslemese de çalışma hayatında da önemli şeyler oluyor. Buyurun birlikte bakalım çalışma hayatımızda neler oluyor.

 

SMA Hastalarının İlaç Sorunu Çözüldü!

SMA Hastalığı bir kas hastalığı olup kaslarda zayıflığa neden oluyor. Bu durumda bulunan hastalarda yürüme, konuşma ve tepki verme durumları ortadan kalkacak düzeye geliyor.

Hastalığın evreleri mevcuttur TİP1, TİP2 ve TİP3 şeklinde sınıflandırılmış ve SGK geçtiğimiz yıl TİP1 hastalarının ilaç ödemelerini karşılamıştı.

TİP2 ve TİP3 hastaları ülkemizde ortalama 180 civarında bulunmaktadır. ‘’Sadece 180 kişinin ilaçları mı karşılanmıyor?’’ sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, bu kadar hastanın ilaç masraflarını kaç yıldır karşılayamadık çünkü ilacın bedeli 75 Bin € civarında. 180 Kişilik hasta tedavisi için ortalama 13 Milyon €’luk ilaç temin etmek gerekiyordu. Bu da haliyle hemen çözülecek cinsten bir sorun değildi. Neyse ki 1 Şubat 2019 tarihi itibariyle tüm SMA hastaları ilaçlarını SGK kapsamında temin edebilecek.

 

500 Üstü Çalışanı Olan İşverenin %5’lik İndirimi Geri Geldi!

Geçtiğimiz yıl sonunda sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu ikinci 100 günlük eylem planında %5’lik (borcu olmayan tüm işverenler bu indirimden faydalanır) indirim tutarları 500 altı çalışanı olan işverene %5, 500 üstü çalışanı olan işverene %3 şeklinde uygulanacak dedi.

Ancak geçtiğimiz günlerde sayın Cumhurbaşkanımız yine bu konuda açıklama yaparak ‘500 Altı çalışanı olan da 500 üstü çalışanı olan işyerleri de %5 indiriminden faydalanacak’ dedi.

Zaten normalde de borcu olmayan tüm işverenler %5 indirim uygulamasından faydalanmaktaydı. Muhtemelen yanlış bir ifade sonucu böyle bir uygulama olacak şeklinde beyan edildi ve ardından düzeltildi. Sonuç olarak tüm işverenlerimiz %5 indiriminden faydalanmaya devam edecek.

 

Asgari Ücret Desteğinde 500 Üzeri İşçisi Olan Eksik Teşvik Alacak!

Geçtiğimiz yıllarda işçi başına 100 TL olarak verilen asgari ücret desteği bu yıl 500 altında personeli bulunan işyerleri için 150 TL, 500 ve üzerinde personeli bulunan işyerleri için 100 TL şeklinde uygulanmaya başlanacak.

500 ve üzerinde personel çalıştıran işverenleri pek memnun etmese de uygulama genel olarak şikayetini dile getiren bir sanayici yada işveren çıkmadı.

Ayrıca asgari ücret desteğine önemli bir şart daha elendi, eklenen maddeye göre işçi çıkaran asgari ücret desteğinden faydalanamayacak. Örneğin geçen yıl Mart ayında 8, diğer aylarda 10 işçi çalışmış olan bir işyerinde bu sene 7 işçi çalıştırılıyorsa asgari ücret desteği verilmeyecek.

Çalışma hayatının son 30 gününde yaşanan gelişmeleri aktarmışken, yaklaşan seçim gününe kadar daha bir çok sevindirici başlığımızın olacağını da paylaşmış olalım…

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.