ÇİLE BİTTİ, BORÇLANMA İŞLEMLERİ E-DEVLET’TE!

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından E-Devlet uygulamasında çığır açacak yeni bir hizmet eklendi. Hizmet dökümü, sigortalı tescil ekranı, işsizlik ödeneği müracaatı ve emeklilik müracaatının ardından SGK bürokrasiyi azaltmak adına önemli bir adım daha atarak borçlanmaları da e-Devlet sistemine taşıdı.

 

Sistem Nasıl İşliyor?

Öncelikle borçlanma müracaatında bulunacak kişinin e-devlet şifresinin olması gerekiyor. Şifre temininden sonra e-Devlet sisteminden SGK uygulamalarına giriş sağlanacak.

SGK Uygulamaları içerisinden Askerlik, Doğum ya da Yurtdışı olacak şekilde kendilerine uygun olan seçeneği seçerek işleme devam edecekler.

Bir sonraki ekranda ‘Daha önce yapılmış başvurunuz bulunmamaktadır. Yeni Başvuru düğmesini kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz.’  Mesajı sizi karşılıyor olacak. Bu mesajı hemen sağ üst kısmında ‘Yeni başvuru’ butonuna tıklayarak borçlanma adımlarını izleyebiliriz.

Bir sonraki ekranda borçlanmayı kimin için yapacağınızı soruyor olacak. Burada vefat eden babanız için askerlik, yurtdışı ya da yine vefat etmiş anneniz için 900 günü tamamlamak adına doğum borçlanması yapmanız için seçenekler bulunuyor.

Bir sonraki adımda ise tarih bilgileri ve tutarları belirlemeniz gerekecek.

Askerlik borçlanması ve yurtdışı borçlanması için e devlet üzerinden askerlik sevk belgenize ulaşabilir yada yurda giriş çıkış tarihlerinizi öğrenebilirsiniz.

Doğum borçlanması için ise doğum sonrası 720 günlük süreyi girmelisiniz.

Tutar kısmında size en düşük olan asgari 85,28 TL’den mi yada en yüksek olan 639,60 TL’den mi borçlanacağınızı soruyor. Bir diğer seçenekte ise günlük borçlanılacak tutarı kendinizin belirlemesini istiyor. Unutmadan yineleyelim orada belirtilen tutarlar günlük borçlanma tutarlarıdır. Borçlanılacak sürenin çarpımı sonucu ödeyeceğiniz tutar ortaya çıkar.

Son aşamada ise işlemlerinizin hangi kurum tarafından yapılacağını bildirilecek ve ekran kapatılacak. Sonrasında 15 gün içerisinde ekranda yazan kurum tarafından şahsınıza dönüş sağlanacak ve ödeme dekontunuz adresinize tebliğ edilecek.

Ödeme işlemini gerçekleştirmenizle birlikte bir ay içerisinde tüm borçlanılan süreler hizmet listenizde görüntülenecek.

Borçlanma için günlerce uğraşan vatandaşlarımız çilesini yaşayan bilir. Şimdiden tüm borçlanma hakkı olanlara hayırlı uğurlu olsun…

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.