GENÇLERE MÜJDE, ÇEYİZ HESABINDA DESTEKLER ARTTIRILDI!

16 Aralık 2015 Tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak hayatımıza giren çeyiz hesabına güncelleme geldi. Birçok gencimiz için faydalı olan bu sistem pek kullanılmıyor olsa da hükümet tarafından daha da cazip hale getirildi.

Çeyiz Hesabı Neydi?

Çeyiz hesabı adından da anlaşılacağı üzere evlenecek olan gençlere birikim yapmaları halinde devlet tarafından yaptıkları birikim tutarına göre verilen çeyiz desteğidir.

Çeyiz hesabından Türk vatandaşları ve mavi kart sahipleri olmak üzere 27 yaşına kadar ilk evliliğini yapacak olan kişiler faydalanır.

Uygulamadan yararlanmak için nüfus cüzdanıyla yurt içindeki tüm bankalara TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırmak gerekiyor. 18 yaşından küçükler için veli ya da vasisi hesap açtırabilecek. Sadece bir adet çeyiz hesabı olacak.

Çeyiz desteği kişilerin ödedikleri süre ve miktarlara göre değişiklik göstermektedir. Aylık en düşük 100 TL ve en yüksek 1000 TL ödeme yapabildiğiniz bu sistemde ne kadar uzun kalırsanız o kadar devlet teşviki artıyor.

 

Destek Tutarları Neydi, Ne Oldu?

Çeyiz hesabı sisteminde ödeme planına göre destek tutarları belirlenmektedir. Katılımcılar için eski ve güncel destek tutarları aşağıdaki gibi güncellenmiştir;

(Eski) – Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’udur. Ancak, ödenecek tutar 4.000 Türk Lirasını geçemez.

(Yeni) – Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’idir. Ancak, ödenecek tutar 6.500 Türk Lirasını geçemez.

(Eski) – Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 15’idir. Ancak, ödenecek tutar 4.500 Türk Lirasını geçemez.

(Yeni) – Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 22’idir. Ancak, ödenecek tutar 7.500 Türk Lirasını geçemez.

(Eski) – Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’sidir. Ancak, ödenecek tutar 5.000 Türk Lirasını geçemez.

(Yeni) – Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 25’idir. Ancak, ödenecek tutar 9.000 Türk Lirasını geçemez.

 

Tüm bunlara ek olarak başka bankaya taşınamayan yada geçiş sağlanamayan çeyiz hesabı artık talep doğrultusunda hesap taşıma masrafları bankalara ait olmak üzere değiştirilebilmektedir. Yeni çeyiz hesabımız tüm gençlerimize armağan olsun…

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.