Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, uzun süredir ülke gündeminde bulunan kıdem tazminatı reformu Yeni Ekonomi Programı’nda da yer alırken, bu kapsamda kıdem tazminatı reformunun sosyal tarafların mutabakatıyla gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Mevcut kıdem tazminatı uygulamasında, son iş yerinde en az bir yıl çalışmak koşuluyla emeklilikte, vefat halinde veya işten çıkartılma durumunda tazminat alınıyor. Ancak fiili durumda uygulamadan, sınırlı sayıda çalışan faydalanabiliyor.

Uygulama, firmaların çalışanları için kıdem tazminatını hesaben karşılık olarak ayırmakla beraber nakit olarak koymaması, kendi isteğiyle işten ayrılanlara ödeme yapılmaması gibi sorunlar nedeniyle arzu edilen düzeyde gerçekleşmiyor.

Yapılacak düzenlemeyle mevcut sistemdeki sorunların giderilmesini teminen, kıdem tazminatının işverenlerin takdirinde belirsiz bir alacak olmaktan çıkarılarak nakden ödenebilir hale getirilmesi amaçlanıyor.

HAK KAYBI OLMAYACAK
Düzenleme kapsamında fona ne kadar kesinti yapılacağı, sistemin kimleri kapsayacağı, birikmiş kıdem tazminatlarının durumu gibi temel parametreler, işçi sendikaları da dahil olmak üzere konuyla ilgili tüm paydaşların görüşleri alınarak belirlenecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da yakın zamanda bütün kesimleri bir araya getirecek. Yapılacak çalışmalarda kazanılmış hakların korunması sağlanacak.

Yeni sistemde, özel emeklilik sistemiyle entegre olacak fonlamaya dayalı bir mekanizmaya geçileceğinden çalışanlar kıdem tazminatı fonuyla desteklenecek ve sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı bir emeklilik sistemine entegrasyon sağlanacak.

Böylece hem toplam tasarruflar artırılacak hem de çalışanların emeklilik döneminde ek bir gelire kavuşması temin edilmiş olacak.

.

4 YORUMLAR

  1. Kıdem tazminatını kaldırın işverene çok büyük yüktür nasılki eyt devlete yük kıdemde aynı , artı bir para vermek neden ? Yıllardır kıdem olayı işverene çok büyük maliyet oldu , devlet karşılasın o zaman , zaten işveren de büyük vergiler alınıyor ,

  2. İşçi çalışmıyor hep biri beni atsın derdinde işveren ne sıkıntılarla uğraşıyor , bu ülkede çalışan kesime çok hak tanırsan işvereni zora sokarsınız , unutmayın en büyük vergiyi de işveren veriyor , siz bir işyeri açınız bu ticaretin içine girin ondan sonra kanunları yazın bence , uzaktan görüldüğü gibi gördükleriniz unutmayın ki dünyada ki en zor iş insanla uğraşmak , işverene karşı biraz empati yapın , ben bir işveren olarak çalışan kesim hep Arazı derdinde , az çalışma Peşinde , olmayan hakkı bile alma peşinde , işe geç gelir kaç kere , işi eksik yapar , dedikoduyu hiç eksik etmez , uyarıyorsun yine yapıyor , cep telefonları elinden düşmez sosyal ağ derdindeler , valla hasta olmaz doktor tanıdığından rapor alır , 1 aylık hamile hemen gelir işe girer , insanlar da zihniyet farklı yazık değil mi devlete , sırf devletten para almak için bir dünya iş , sonuçta işveren eleman aldı sonra Doğum iznine gitti işveren ne yapacak , Allah aşkına biraz empati kurun işvereni koruyun

  3. Çoğu ülkede kıdem tazminatı yok olanlar ise minimum 3 yıl şartı sunuyor, işverene gereksiz yük , bu Mali yükler olduğu sürece istihdam sağlanmaz , işveren devlete yıllardır vergi veriyor ,eyt nasılsa büyük yükse devlete , kıdem tazminatıda işveren en büyük yük , ilk bunun kalkmasını arz ediyoruz , kıdem olmayınca personel iş yavaşlatamaz , işten kaçamaz , o zaman disiplin gelir işveren verim almaya başlar , lütfen bunu dikkate alın , bakın o zaman istihdam çok hızlı yükselir , bir iki itiraz ederler sonra düzene girer , işveren de çok şeye itiraz etti ama devlet baba ne derse o dedik , herkes uyacak ekonomi bitiyor , herkes elini taşın altına koyacak , kıdem kesinlikle kalkmak zorunda

  4. Özel sektör adı üstünde , özel sektörde kıdem tazminatı olmaz çünkü çalıştığı personelden vergi almayan bir kuruma , nasıl kıdem tazminatı uygulaması oluyor ? O zaman işveren tüm vergileri devlete veriyor o zaman kıdem tazminatlarını devlet ödesin , Türkiye’de kıdem tazminat olayı kalkarsa tüm işverenler eleman almaya başlar , artı yorumları okudum , bence de işçi iş yavaşlatmaz , işçi saygısızlık yapıp kendini kovdurmaya çalışmaz , disiplin gelir , bence tüm işverenlerin ortak sorunu bu , bence kaldırın , unutmayın ortada işveren kalmazsa kıdem de kalmaz bunu istiyorsanız , zaten herkes kötü durumda ek masrafa kimsenin dayanacak gücü kalmadı ,

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here