Geçen yılın ağustos ayındaki kur saldırısının ardından dengelenme sürecine giren ekonomide, dipten dönüşün sinyalleri güçlendi. Sanayi üretiminden kapasite kullanım oranına, bir önceki aya göre ipotekli konut satışından otomotiv piyasasındaki canlılığa kadar toparlanmaya işaret eden göstergelere, dün de istihdam verisi eklendi.

9 AYLIK ARTIŞ SONA ERDİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre işsizlikte 9 aydır kesintisiz devam eden artış trendi şubatta durdu. İşsizlik şubat ayında yüzde 14.7 ile, ocaktaki rakamda kaldı. İşsizlikteki artış trendi sona ererken, istihdamda da 5 aydır süren azalış sona erdi. İstihdam edilenlerin sayısı, ocak ayına göre 198 bin kişi artarak şubatta 27 milyon 355 bine çıktı.

HİZMET SEKTÖRÜ ÖNE ÇIKTI
İstihdamdaki artışın lokomotifliğini hizmet sektörü üstlendi. Hizmet sektöründe ocakta 15 milyon 670 bin olan istihdam edilenlerin sayısı, şubatta 122 bin kişi artarak 15 milyon 792 bine çıktı. İnşaatta istihdam edilenlerin sayısı 10 bin, tarımda ise 69 bin kişi yükseldi. Gençlerdeki işsizlik oranı ise ocak ayına göre 0.6 puan azalarak yüzde 26.1’e geriledi. İstihdam oranı yüzde 44.8, işgücüne katılım oranı yüzde 52.5 olarak gerçekleşti.

DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK
GCM Yatırım Menkul Değerler Analisti Enver Erkan, işsizliğin beklentilerin altında kaldığına dikkat çekerek, “Yılın başından itibaren, özellikle sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı gibi öncü göstergelerde dipten tepki verdiğini gözlemlediğimiz ekonomik faaliyet, güncel sanayi üretimi verileri çerçevesinde martta daha güçlü sinyaller verdi. Bu bakımdan,işgücü piyasası açısından da ekonomide negatif bölgeden verilen tepki çerçevesinde işsizlik artışı duraksayabilir. İlerleyen aylarda da, havaların ısınması ile turizm sezonunun başlaması ve tarımda hasat sezonu olması itibarıyla manşet işsizlikte mevsimsel bir düşüş yaşanacak” dedi.

CİRO ENDEKSLERİ MARTTA % 20 ARTTI
EKONOMIDEKI toparlanma, ciro endekslerine de yansıdı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.8 artış gösterdi. Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksine bakıldığında, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.8 artış görüldü. İnşaat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksinde artış, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16.2 olarak gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış inşaat ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 11.6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, söz konusu ayda geçen yılın mart ayına göre yüzde 17, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 5.1 artış gösterdi. Hizmet sektöründe ciro endeksi yüzde 24,7 yükseldi.

BÜTÇE GELİRLERİ 4 AYDA % 18.9 ARTTI
MERKEZI yönetim bütçesinde, nisan ayında 18.3 milyar lira, ocaknisan döneminde 54.5 milyar lira açık kaydedildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Nisan 2019’a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, nisanda bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.7 azalarak 57.7 milyar lira, bütçe giderleri yüzde 12.8 artarak 76 milyar lira oldu. Ocak-nisan döneminde bütçe gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.9 yükselerek 276 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 29.5 artışla 330.4 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

1 YORUM

  1. İşvereni koruyun her konuda , yoksa istihdam artmaz , çalışan kesim çok rahat sorumluluk bilinci yok iş kaybetme korkusu yok , yargıtaydan emsal kararlar verin ki çalışan kesim daha dikkatli özverili çalıssın, işvereni koruyun demekten dilimde tüy bitti , çalışan kesime disiplin gelmesse işveren personel çalıştıramaz, örneğin doktordan rapor almak basitti 10 gün 15 gün , sonra 3 güne düştü , yazık değilmi devletin parasına , sonra sahte evlilik yapanlar sırf kıdem almak için kanunu kullananlar , işvereni koruyun daha çok verim alırsınız , çalışan kesim de disiplin olmazsa verim olmaz , ellerinde cep telefonuyla oynayanlar iş akdi içinde ne kadar uyarsanda tekrar yapanlar , nerde disiplin ?

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.