VERGİ DİLİMİ ARTTI, ÜCRETLER DÜŞTÜ!

2020 yılında yeni asgari ücret tutarı olup bu noktada asgari ücretin artmasını bekleyenlere üzücü bir haber geldi. Buna göre asgari ücrette alınan vergi dilimi arttı ve bundan dolayı maaşlarda 28 ile 76 TL arasında bir azalma gerçekleşecek.

Konu ile ilgili olarak gelir vergisi dilimindeki artış sebebi ile çocuk sayısı olan ve asgari ücret ile çalışan işçiler bu azalıştan etkilenecek.
Ülkede uygulamaya konulan gelir vergisi kanununa göre gelir vergisi üzerinden 2019 yılı itibari ile 18 bin TL’ye kadar yüzde 15 vergi alınmaktadır. Bu tutarın 18 ile 40 bin TL arasında olması durumunda ise asgari ücretten yüzde 20 oranında bir vergi alınmaktadır. Ayrıca brüt tutar üzerinden de yüzde 14 sosyal sigorta pirimi ve yüzde 1 oranında da işsizlik sigortası primi alınıyor. Una göre net asgari ücret ise 1829 TL olarak kalıyor. Asgari geçim indirimi de bu tara eklenince 2020 TL olarak çalışanlara ödeniyor. Asgari geçim indirimi ise çocuklu ve bekar olma durumuna göre değişiyor.
Gelir vergisinde bu yıl dilim artışı yapılması durumunda ocak ayından itibaren evli ve eşi çalışmayan, 3 çocuklu bir asgari ücret çalışanı 2 bin 155 TL ücret alıyor. Ancak vergi dilimindeki bu artıştan dolayı 2 bin 046 TL alacaklar.
Eşi çalışmayan ve 2 çocuğu olan bir işçi ise Ocak ayından beri 2 bin 116 TL net ücretini bu ay 2 bin 38 TL olarak alacak. Ekim ayından itibaren de 2 bin 20 TL’ye gerileyecek.

Bu ay itibariyle evli ve çocuklu asgari ücretliler yüzde 20 gelir vergisi dilimine girecekleri için, asgari geçim indirimi (AGİ) ile birlikte ellerine geçen net ücret, bu ay 28 lira ile 78 lira arasında değişen tutarlarda azalacak.
NOT: Bekar asgari ücretlinin maaşında herhangi bir değişiklik olmayacak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.