EMEKLİ MAAŞI BAĞLAMA SÜRESİ KISALACAK!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2019-2023 yıllarını kapsayan stratejik planını yayımladı. SGK, emekli aylıklarını bağlama süresini kısaltmayı hedefliyor.
Planın vatandaşları doğrudan ilgilendiren kısmının başında emekli aylığı bağlama sürelerinin kısaltılması geliyor. Emekli aylığı bağlama işlemlerindeki gecikmelerin tescil, hizmet ve aylık bağlama programlarının yetersizliğiyle aralarındaki entegrasyonun tam olarak sağlanamamasından kaynaklandığının vurgulandığı planda, söz konusu programların değişen mevzuata daha hızlı entegrasyonunun sağlanacağı kaydedildi. Yapılacak çalışmalarla, 4/a (SSK) kapsamındakilerin ortalama yaşlılık aylığı bağlama süresi, 18 günden 16 güne, 4/b (BAĞ-KUR) kapsamındakilerin ortalama aylık bağlama süresi ise 23 günden 16 güne indirilecek.

12 GÜNE DÜŞÜRÜLECEK

Şu an en hızlı yaşlılık aylığı bağlama işlemi 4/c (Emekli Sandığı) kapsamındakiler için yapılıyor. 4/c’lilerin yaşlılık aylığı ortalama 15 günde bağlanıyor. Bu süre de 2023 yılında 10 güne kadar indirilecek. 4/c kapsamındaki dul ve yetim aylıklarını bağlama süresi ise 17 günden 12 güne düşürülecek. Böylece vatandaşlar yaşlılık aylığıyla dul ve yetim aylıklarını daha kısa sürede bağlatabilecekler.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.