4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Geçici 24 üncü Maddesi Kapsamında Yapılacak Nakdi Ücret Desteği ile ilgili XML Dosya Formatı yayınlanmıştır!

  Bilindiği üzere, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Geçici 24 üncü maddesi kapsamında; 17.04.2020 tarihinde iş sözleşmesi bulunmakla birlikte, 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca  işveren tarafından tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçilere, ücretsiz izinde bulundukları süre kadar, İşsizlik Fonundan günlük 39,24 TL olarak nakdi ücret desteği verilecektir.

  Nakdi Ücret Desteğinin verilmesi için SGK İşveren Sistemi üzerinde, ücretsiz izne ayrılan personellere ilişkin bilgilerin “Covid-19 Ücretsiz İzin İşlemleri” ekranı üzerinden bildirilmesi gerekmektedir.

  SGK İşveren Sistemine buradan ulaşabilirsiniz.

  1.    SGK İşveren sistemine giriş yaptıktan sonra, Sol tarafta yer alan, “İşveren” sekmesi üzerinden , “Covid-19 Ücretsiz İzin İşlemleri” başlığına tıklayınız,

  2.   İlgili başlık altında, “Covid-19 Ücretsiz İzin Girişi”, “Covid-19 Ücretsiz İzin Listele” ve “Covid-19 Ücretsiz İzin XML Girişi” olmak üzere 3 alt başlık bulunmaktadır.

  3.  “Covid-19 Ücretsiz İzin Girişi” başlığına tıklayıp, 17.04.2020 tarihi itibariyle ücretsiz izne ayrılan personelin T.C. Kimlik numarasını girerek, “T.C. Numarası ile Sorgula” butonuna tıklayıp sigortalıya ait sicil numarası, ad ve soyad bilgilerini getirebilirsiniz,

  4.    Bilgileri getirdikten sonra, Covid-19 Ücretsiz İzin Dönemini ve Ücretsiz İzin Gün Sayısını girmeniz gerekmektedir.

  5.   Sigortalıya ait IBAN numarası ve telefon numarası ile işveren ve işveren yetkilisine ait telefon numarası bilgilerini girdikten sonra, “Vermiş olduğum bilgilerin doğruluğunu beyan ve taahhüt ederim.” butonuna tıklayıp, “Kaydet” butonu ile, sigortalıya ait girmiş olduğunuz bilgileri kaydedebilirsiniz.

  6.   “Covid-19 Ücretsiz İzin Listele” başlığına tıkladığınızda ise Sigortalı T.C. Kimlik No bilgisini girerek  veya Ücretsiz İzin Dönemini seçerek  daha önce sisteme girmiş olduğunuz personellerinizin bilgilerini ve kayıt durumlarını görüntüleyebilirsiniz.

  7.  “Covid-19 Ücretsiz İzin XML Girişi” sekmesine tıklayarak ise, ücretsiz izinde olan personellerinizin bilgilerinin yer aldığı XML dosyasını sisteme yükleyebilirsiniz. 

          Covid 19 Ücretsiz Izin Xml Dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

  Yorum Yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.