Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücretsiz İzin Destekleri Yıl Sonuna Kadar Devam..

Bir aydan fazla olmuş sizlere bilgisini vereli.Dünya genelinde normalleşme süreçlerinin yıl sonuna kadar gerçekleşebilmesi imkansız gibi gözüktükçe, hükümetin aldığı ve alacağı önlem paketlerini detaylarıyla yazmıştım.Özellikle mart ayı itibarı ivedilikle yürürlüğe konulan kısa çalışma ödeneği desteği ve 17 Nisan tarihi itibarı ile kısa çalışma ödeneği şartlarını taşımayan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için yürürlüğe alınan nakdi ücretsiz izin ödemeleri piyasa can suyu oldu.Virüs etkilerinin yavaş yavaş geçmesi beklentileriyle Haziran ayına kadar yürürlükte kalması kanun nezdinde planlanırken, evde ki hesap çarşıya uymadı. 3 ayla başlayan süreç Ekim ayını da dahil ettiğimizde 8 aydır yürürlükte kalmaya devam etti.Bu desteklerin yıl sonuna kadar yine uzatılacağının, hazırlıkların ve alınacak kararların buna göre yapılması gerektiğini aktarmıştım. Çalışma hayatı yıl sonuna kadar uzatma kararı beklerken, Meclis’te görüşmeleri süren yeni yasa teklifi görüşmelerinde, kısa çalışma ve nakdi ücretsiz izin desteklerinin Cumhurbaşkanımıza verilecek karar yetkisiyle Haziran 2021 tarihine kadar uzatma imkanı sağlanması maddesi kabul edildi.

2 AY UZATMA KARARI CUMHURBAŞKANLIĞINDAN GELDİ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında kısa çalışma ödeneğinin verilmesine ve İş Kanunu uyarınca çalışanın iş akdinin feshinin kısıtlanmasına ilişkin düzenlemelerin süresi 2 ay daha uzatıldı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararları, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Kısa çalışma ödeneğinin süre uzatımına ilişkin karara göre, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip corona virüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020’ye kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, 30 Haziran 2020 tarihli 2915 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 2 ay daha uzatıldı.

Fesih kısıtına ilişkin düzenleme 

İş Kanunu’nun geçici 10. maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen süreler de 17 Kasım 2020’den itibaren 2 ay uzatıldı. Söz konusu fıkralarda, her türlü iş veya hizmet sözleşmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması, faaliyetinin ve işin sona ermesi halleri dışında işveren tarafından feshedilemeyeceği düzenleniyor. Fıkralarda ayrıca maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık süreyi geçmemek üzere işverenin işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabileceği, bu kapsamda ücretsiz izne ayrılmanın, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermeyeceği belirtiliyor. 

Bakan Selçuk’tan değerlendirme 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği ve fesih kısıtının 2 ay daha uzatılmasına ilişkin, “Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanı’mız ile çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Selçuk, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını sürecinde kısa çalışma ödeneği ve fesih kısıtının 2 ay daha uzatılmasına yönelik Cumhurbaşkanı kararlarına ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Bakan Selçuk, “Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanı’mız ile çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.