Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresi Uzatıldı! İşte Yeni Tarih…

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle dışsal  etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep  gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin  süresinin uzatılmasına dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara  göre, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 23. maddesinde belirtilen  esaslar çerçevesinde, Kovid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel  durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Aralık 2020 tarihine kadar  (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerleri için kısa çalışma  ödeneğinin süresi, anılan Kanunun ek 2. maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle  sınırlı kalmaksızın 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı  kararında belirtilen esaslar çerçevesinde, 26 Ekim 2020 tarihli ve 3134 sayılı  Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan iki aylık süreden sonra başlamak üzere 28 Şubat  2021 tarihine kadar uzatıldı. 

İŞ YERLERİ 31 OCAK’A KADAR BAŞVURABİLECEK 

Kısa çalışma ödeneğine  iş yerlerinin başvuru süresi de 31 Ocak 2021 tarihine uzatıldı. Daha önce başvuru süresi 31 Aralık 2020 tarihi olarak değiştirilmişti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, 4447  sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun ek 2. maddesi ile geçici 23. maddesinde  belirtilen esaslar çerçevesinde Kovid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan  dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle 1 Ocak 2021  tarihinden sonraki döneme ilişkin kısa çalışma talebinde bulunan işyerleri için  anılan Kanunun geçici 23. maddesinin birinci fıkrasında yer alan 30 Haziran 2020  tarihinin, 30 Kasım 2020 tarihli ve 3238 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında  belirtilen esaslar çerçevesinde 31 Ocak 2021 olarak uygulanacağı belirtildi. 

 BAKAN SELÇUK’TAN AÇIKLAMA GELDİ   

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma uygulaması kapsamında, 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tekrar başlayan yeni başvuruların son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020’den 31 Ocak 2021’e kadar uzatıldığını söyledi. 

31 Aralık Öncesi Başvuru Yapmayan İşyerleri de Kapsama Alındı 

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla 31 Aralık öncesi başvuruda bulunmayan işyerlerinin de başvuru yapabilmelerinin sağlandığını belirten Bakan Selçuk, “Koronavirüs nedeniyle 31 Aralık tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işyerlerimiz 31 Ocak 2021 tarihine kadar e-devlet aracılığıyla başvurmaları durumunda 1 Ocak 2021 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecekler” dedi. 

 Daha Önce Ödenekten Yararlanan İşyerleri İlave İşçi İçin KÇÖ Talebinde Bulunabilecek

 Bakan Selçuk açıklamasında daha önce ödenekten yararlanan işyerlerinin durumuna da değindi. 31 Aralık tarihine kadar koronavirüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerlerinin ilave işçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği talebinde bulunabileceğini belirten Selçuk; “Bu işyerlerimiz daha önce kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işçilerini de bildirerek başvuru yapabilecek” diye konuştu Selçuk ayrıca, kısa çalışma ödeneği olarak ödenen sürelerin işçilerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyeceğini de hatırlattı.  

Başvurular e-Devlet Üzerinden Gerçekleştirilecek 

Kısa çalışma başvurularının e-Devlet üzerinden 31 Ocak 2021 tarihine kadar yapılabileceğini duyuran Bakan Selçuk, 1 Ocak 2021 tarihinden sonra yapılacak başvurular için kısa çalışma ödeneği başlama tarihinin 1 Ocak 2021 tarihi veya sonrası olarak bildirilebileceğini belirtti. 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.