SGK, SSK, Bağkur, Emekli, Dul, Yetim, Engelli, Ev Kadını Milyonları İlgilendiriyor! Sınır 42 Bin 930 Lira, Aşarsa Aylığınız Kesilir…

Merhaba 17.02.1981 doğumluyum. İlk SGK girişim 03.10.2005. Toplam 2784 günüm var. İlk çocuğum 12.2005 doğumlu. İkinci çocuğum 08.2009 doğumlu. İlk Çocuğum 10.2008 tarihinde vefat etti. Doğumlardan sonra 2 yıl içerisinde çalıştım. Doğum borçlanması yapabilir miyim? Bir de daha kaç gün prim ödemem gerekiyor, ne zaman emekli olabilirim. Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba, sigortalılık başlangıç tarihinize istinaden emeklilik şartlarınız 7000 prim günü ve 58 yaştır. Doğumlarınızdan sonra 720 gün çalışmanız olmadıysa borçlanmanızı yapabilirsiniz. Doğum borçlanmasında ki temel kural doğum sonrasında 720 gün çalışmamış olmak ve çocuğun 720 gün yaşaması.

Merhabalar. Kayınvalidem 1 sene önce Kovid’den vefat eden eşinin Bağ-Kur emekli maaşını almaktadır. Kayınvalidemin babası 1956 yılında 35 yaşındayken tahminen 4-5 aylık sigortalı iken maden kazasında vefat etmiş. Bu durumda eşine malulen emekli maaşı bağlanmış. Eşi de 2003 de vefat etmiş maaşı da boşa çıkmış. Şimdi size sormak istediğimiz kayınvalidem hem eşinden kalan Bağkur emekli maaşını hem de babasından kalan malulen SSK emeklisi maaşını alabilir mi ?

Merhaba, normal şartlarda her iki aylığı da alması gerekir ancak kurum 2018/9 sayılı Genelge ile kişilere farklı statülerde olsa dahi hem eşinden hem de babasından dolayı aylık bağlamamaktadır. Kayınvalideniz müracaatını yapacak, gelen ret yazısıyla birlikte dava açacak. Bu konuda kazanılmış davalar mevcuttur. Dava sonucu tarafına her iki aylıkta bağlanabilir.

Merhaba…Ben yetim aylığı alıyorum. ETSY’ de kendi el emeğimi satabilmek için vergi muafiyet belgesi alırsam maaşım kesilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, vergi muafiyet belgesi ev hanımlarına 2019 yılında Gelir Vergisi Genel Tebliğinde düzenlenmiş bir haktır. Bu tebliğe göre yıllık 42.930,00 TL’yi aşmayan satışlarından dolayı vergilendirilmezler. Ancak bu tutara almış olduğunuz yetim aylığı da ilave edileceğinden size yetim aylığınız düşüldükten sonraki tutar vergiden istisna olarak girilir. Aylık bin TL yetim aylığı alıyorsanız sizin yıllık internet üzerinden yapacağınız satışın 42.930,00 TL’si değil de 30.930,00 TL’si vergiden istisna olarak kabul edilir, aşan tutar üzerinden vergilendirilirsiniz. Bu şekilde satış yapmanız yetim aylınızı kesmez. İlgili tutarı aşarsanız vergi muafiyetiniz düşer, vergi mükellefi olursunuz ve bu durumda Bağkur tesciliniz otomatik yapılır. Bağkur’lu olursanız da yetim aylığınız kesilir. Yıllık internetten yapacağınız satışınızın kazancının yetim aylığınızla birlikte toplam 42.930,00 TL’si aşmaması gerekmektedir.

30.04.2008 sigorta girişim ve 17 gün pirim günüm var. İsteğe bağlı Bağkur ya da Tarım Bağkur’u yatırmaya başlamak istiyorum. İsteğe bağlı daha uygun olacağı önerildi. Ekim ayında isteğe bağlı Bağkur prim ödemeye başlasam kaç gün ve yaşta emekli olurum. Son 3 sene SSK ya geçsem 4’a emekli olur muyum? Şu an ne yapmam lazım isteğe bağlı başlayayım mı?

Merhaba, isteğe bağlı sigorta 4/b yani Bağkur primi olarak kabul edilmektedir. Bağkur kapsamında 9000 prim günü şartı aranır. Yaş şartları da kadınlarda 58 erkeklerde 60’tır. Son 1261 günü tamamlayarak 4/a sigortalısı olabilirsiniz. 4/a kapsamında da işe giriş tarihinize istinaden prim gün şartı 7000 yaş şartı da yine Bağkur’la aynıdır.

Merhaba sigorta başlangıcım 1992. Prim gün sayım doldu.2017 yılından beri bir firmada çalışıyorum. Fakat artık ayrılmak istiyorum. Kendi isteğim ile ayrıldığımda tazminat hakkım var mı? Nasıl bir süreç izlemem gerekli?

Merhaba, kıdem tazminatınızı alarak iş akdinizi sonlandırmanız mümkündür. İşyerinizin bağlı bulunduğu SGK merkezine giderek ‘Kıdeme Esas Yazı’ alacaksınız. Bu yazıyla birlikte işyerinize ‘emeklilikle ilgili istenilen asgari prim gün şartını yerine getirmiş bulunmaktayım, yaşımı beklemek istiyorum. SGK merkezinden temin etmiş olduğum ekli yazıya istinaden kıdem tazminatımın tarafıma ödenerek iş akdimin …/…./20… tarihinde sonlandırılmasını talep ediyorum’ şeklinde dilekçe ile müracaat etmeniz yeterlidir.

Merhaba. 26/08/1969 doğumluyum. 01/11/1981 sigorta girişim mevcut. Toplamda 2400 günüm var. 3600 den emekli olabiliyor muyum? Bir maaş alabilmek için ne yapmam gerekli? Konu hakkında yardımcı olmanızı rica ederim

Merhaba, sigortalılık başlangıç tarihinize istinaden emeklilik şartları erkekler için 46 yaş 5075 prim günüdür, kadınlar için de 40 yaş 5000 prim günüdür. 3600 Gün ile emekli olma hakkınız da mevcuttur. 3600 Prim gününü 24/05/2014 tarihinden sonra tamamlayan erkekler için yaş şartı 60, kadınlar için de 58’dir. Prim gününü tamamladıktan sonra yaşınızı beklemeniz gerekecektir.

1988 sigorta girişim. 51 yaşındayım. 2285 günüm var. Borçlanarak emekli olabilir miyim?

Merhaba, borçlanma imkanınız varsa emekli olmanız da mümkündür. Borçlanma kapsamında yurtdışı çalışmış olduğunuz süreler var mı, kadınlar için ev hanımlığı süreleri de olabilir. Erkekler için askerlik borçlanması ve kadınlar için yine doğum borçlanması imkanları da bulunmaktadır. Bu şartları taşıyor musunuz? Sigortalılık başlangıcınıza istinaden 3600 prim günüyle emekli olmanız mümkün ancak prim gününü 4/a kapsamında tamamladıktan sonra erkeklerde 60 kadınlarda 58 yaş şartı mevcuttur. Bağkur kapsamında geri kalan günlerinizi ödeyecek olursanız prim günü şartı 3600’den 5400’ çıkabilir. Yani Bağkur kapsamında 1260 günden fazla ödeme yapmamalısınız.

Merhaba ben polis memuruydum. Malulen emekli oldum. 5434 sayılı kanuna tabiiyim. KPSS ile öğretmenliğe atanabilir miyim?

Merhaba, emeklilik hakkı elde etmiş malulen emekli kişilerin malullük aylığının kesilmesi suretiyle tekrardan atanması mümkündür.

2017 ayına ait yaklaşık 4 aylık girişim var. Biriken primin iadesini almam mümkün mü?

Merhaba, prim iadesi sadece emeklilik yaşını doldurmuş ancak yeterli primi dolduramamış ve borçlanma dahil dolduramayacak durumda olan kişilere yapılmaktadır. Bu kapsamdaysanız prim iadesi talebinde bulunabilirsiniz. (Örnek: 60 yaşındaysanız ve 1000 prim gününüz varsa prim iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Örnek 2: 40 yaşındaysanız ve emeklilik yaşınız 60’sa prim iadesi talebinde bulunamazsınız.)

Sigortamın başladığını nasıl öğrenirim?

Merhaba, sigortalılık başlangıcınızın yapılıp yapılmadığını e-devlet sistemi üzerinden SGK uygulamalarına giriş yaparak ‘4A İşe Giriş Çıkış Bildirgesi’ menüsünden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca Alo170 hattını arayarak da adınıza işe giriş bildirgesi verilip verilmediğini sorgulayabilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.