Ne Zaman Emekli Olurum?

Document

Bu bölümde kalan emeklilik sürenizi ücretsiz bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Çalışma yaşamının ilk yıllarında pek önemsenmeyen “emeklilik” özellikle son viraja yaklaşırken en çok önem arz etmeye başlayan ve ne zaman gerçekleşeceği merak edilen konu.

İşçi, memur ve kendi hesabına çalışan kişilerin emeklilik hakkına kavuşabilmek için 3 şartın yerine getirmesi gerekmektedir.

· Bunlardan ilki sigortalılık süresinin tamamlanması. Sigortalılık süresi, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına bağlı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile tahsis yapılması için yazılı istekte (emeklilik talebinde) bulunduğu tarih, ölen sigortalılar için de ölüm tarihi arasında geçen süre olarak dikkate alınmaktadır.

· Emeklilik için ikinci koşul, “prim ödeme gün sayısının” tamamlanmasıdır. Sosyal güvenlik sistemimizde İşe giriş tarihine göre kişilerin tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayıları farklılaşır.

· Emeklilik için sağlanması gereken üçüncü koşul ise işe giriş tarihine göre belirlenen yaş şartının tamamlanmasıdır.

İKİ TARİH ÇOK ÖNEMLİ

Bu tarihlerden biri doğum tarihi diğeri de işe giriş tarihi.

Emeklilikte belirli bir yaşın tamamlanması ve prim ödeme sayısı şartı doğum tarihine göre şekillendiği için doğum tarihini özellikle gün, ay ve yıl olarak emeklilik hesabında kullanmanız gerekmektedir.

İLK SİGORTALILIK TARİHİNE DİKKAT

Emeklilik şartlarında 4-a’lılar yani eski adıyla SSK’lılar için çok önemli 2 tarih söz konusu. 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008. Bu tarihten önceki ve sonraki sigortalılık giriş tarihleri emeklilik şartlarında önemli farklılıklar yaratabiliyor.

Örneğin 8 Eylül 1999’da ilk kez sigortalı olan bir kişi emekli olabilmek için kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş ve 7000 gün prim ödemek zorunda. Buna karşılık 7 Eylül 1999’da ilk kez sigortalı olan bir kişi, kadın ise 56, erkek ise 58 yaşını doldurduğunda ve 5975 gün prim ödemiş olduğunda emekli olabiliyor.

PRİM ÖDENEN SON 7 HESABI

Emeklilikte, aylığı bağlayıp ödeyecek kurumun belirlenmesinde, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son 7 yıllık fiili hizmet (360 x 7 = 2520 gün) süresi esas alınır.

Sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme günü hangi kurumda geçmişse o kurumdan emekli olunur. Eğer son 7 yılda hizmet süreleri eşit ise sigortalının bağlı olduğu son kurumca yaşlılık -emeklilik- aylığı bağlanıyor.

YAŞ HADDİYLE EMEKLİLİK

SSK’da yaş haddiyle emeklilikte sigorta başlangıç tarihi, prim sayısı ve belli yaş bir araya geldiğinde emekli olabilirsiniz.

– 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlar 15 yıl sigorta, 3600 gün prim ve 50-60 arası değişen yaşı doldurduğunda yaş haddinden emekli olabilir.

– 8 Eylül 1999-1 Mayıs 2008 arası sigortalı olanlar 25 yıl sigorta, 4500 gün prim ve kadın ise 58, erkek ise 60 yaş şartını birlikte sağladıkları tarihte emekli olabilir.

– 1 Mayıs 2008’den sonra sigortalı olanlar ise primini 1 Ocak 2036’ya kadar 5400 güne tamamlaması şartıyla, 63 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilirler. 5400 gün koşulu da bir kademeye tabi ve 4600 günden başlayan kademe her yıl için 100 gün artışla 5400 günde sabitlenir. Bu yolla SSK ve Bağ-Kur sigortalıları da aynı prim gün sayısına tabi tutuluyor.

Sizde ne zaman emekli olurum diye merak ediyorsanız aşağıdaki hesaplama aracında ilgili statüyü seçtikten sonra istenen tüm bilgileri giriniz ve ardından hesapla butonuna basınız.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist