emeklilik haklarımı kaybetmek

Ece asked 9 ay ago

01.09.1997 tarihinde 4a (işçi)kapsamında 61 gün prim yatırıldı. 27.09.2002. Tarihinde 4c (memur) kapsamında 5070 gün prim yatırıldı. Doğum borçlanmasına tabi 1080 günüm var. Prim yatırılmadı(aylıksız izin kullandım) 1979 doğumluyum. İatifa etmek istiyorum. Yurtdısına tasınacagım. Haklarımı kaybetmeden en uygun hangi yöntemi secerek emekliliğimi devam ettirebilirim. Bag kurdan emekli olabilirmiyim nasıl? hangisi daha faydalı olur benim için. İstege baglı dısardan prim ödeme için istifadan altı ay içinde basvurmak gerekiyormus. Şahsen mi basvuru yapılır(yurtdısında olacagım için) Ödemeler düzenli ay ay mı yoksa ileriki bir tarihte toplu ya da taksitli mi olur Aylık ne kadar ödeme yapılır

1 Cevaplar
Yönetici Staff cevaplanmış9 ay önce

Merhaba,
Öncelikle belirtmeliyim ki yurtdışından isteğe bağlı ödeme yapamazsınız. İsteğe bağlı ödeme yapmanız için Türkiye’de ikamet ediyor olmanız gerekir. İsteğe bağlı ödeme yaptığınızda Bağkur statüsünde değerlendirilirsiniz bu durumda 9000 prim günü gerekecektir emeklilik için. Yada 60 yaşınızı tamamlayarak 5400 prim günü ile yaşlılık aylığına da müracaat edebilirsiniz Bağkur kapsamında. 
Diğer bir seçeneğiniz ise 4/a emekliliğidir. Sigortalılık başlangıç tarihinize istinaden 54 yaş 5975 prim günü ile 4/a statüsünde tam emekli aylığı müracaatında bulunabilirsiniz. Bunun için sadece son 1261 gününüzün 4/a kapsamında bildirilmesi gerekmektedir. Borçlanmalar bu süreyi tamamlamada kabul edilmemektedir.