fazla çalışma mesai

ceyhun asked 2 sene ago

merhaba sayın yetkili. kurban bayramı haftasında toplam olarak 60 saat çalıştım. iki günü bayramın 1. ve 2. gününe denk geldi. bunları resmi tatil mesaisi olarak alabiliyorum. lakin haftalık 45 saati aşan çalışma olan 15 saati işveren ödemiyor. kurban bayramına gelen günleri mesai olarak ödediği için mesainin mesaisi olmaz diyorlar. 15 saatlik fazla çalışma mesai hakkım varmıdır, yokmudur? teşekkürler, iyi çalışmalar.

1 Answers
Yönetici Staff answered 2 sene ago

Merhaba,
Resmi tatillerde çalışan işçiler, normal mesai saatlerini de aşarak çalışmışlarsa bunun için de ayrıca ücret hesabı gerekmektedir. Örneğin haftalık 45 saat çalışılan bir işyerinde bayramdaki çalışmasıyla 45 saati de aştıysa fazla mesai ücreti alacaktır. Bayramda normal mesaisi kadar çalıştığı süreyi bayram mesai ücreti gibi 1 katı olarak alırken, normal mesaisini aşan kısımların ücretini ise fazla süreli çalışma ya da fazla çalışma gibi alacaktır.
Örneğin; haftalık 45 saat çalışılan bir işyerinde aylık ücreti 2250 TL olan işçi, 30 Ağustos Zafer bayramında günlük çalışma süresinin üzerine 2 saat de fazladan çalışmış olduğunu varsayalım.
İşçiye bayramda çalıştığı için aylık ücretine ek olarak 1 günlük genel tatil mesaisi ücreti öderiz.
2250/30*1= 75 TL Genel Tatil Mesaisi Ücreti
2 saatlik fazla çalışmasının karşılığı için de fazla süreli çalışma ücretini ödememiz gerekir. Haftalık45 saati aşan fazladan çalışmalar %50 zamlı olarak ödenir. Çalışanın 2 saatlik ücretini %50 arttırarak hesaplayıp, fazla süreli çalışma ücretini öderiz.
250 /225 saat (aylık çalışma saati)= 10 TL İşçinin 1 saatlik ücreti.
%50 zamlı olarak ödememiz gerektiğinden 10*1,5=15 TL zamlı ücreti olacaktır. 2 saat çalıştığı için 15*2=30 TL fazla çalışma ücreti ödenmelidir.
Ay sonunda işçinin brüt kazancı ise;
Aylık ücreti 2250 TL + Genel Tatil Mesaisi Ücreti 75 TL + Fazla Çalışma Ücreti 30 TL =2.355 TL olacaktır.
Haftalık 45 saatin altında çalışma süresi belirlemiş olan işyerlerinde ise, fazladan çalışmanın 45 saate kadar olan kısmı %25 zamlı hesaplanmalıdır.
Belirtilen durum neticesinde işvereninizden bayram günlerinde yapmış olduğunuz fazla mesai sürelerinizin ücretini talep edebilirsiniz.