iptal-edilen-prim-gunleri

Mahmut ÖZDEMİR asked 2 hafta ago

Merhaba, ……………… sigorta numaralı Durkadın DEMİRHAN  03.10.2006 tarihinde Aile şirketi çalışmaları fiili olmadığı tespit edilmiş ve ödenen primleri iptal edilmiş görünüyor. Bu sigortalı için prim günleri geri dönüşü olur mu? Olmaz ise Sigorta başlangıç tarihi (01.05.1995) de etkilenir mi? Sigorta Primleri geçersiz sayılır ise  şu anki emeklilik kanuna göre prim borçlanarak 2020 de emekliliği hak kazanabilir mi? İlginize şimdiden teşekkürler.

1 Cevaplar
Yönetici Staff cevaplanmış2 hafta önce

Merhaba,
SGK Tarafından sahte sigortalılık yönünde denetimler son 10 yılda arttırılmıştır. Özellikle de belirtmiş olduğunuz aile şirketlerinde çalışmadığı halde çalışıyor şeklinde gösterilen sigortalıların hizmetleri iptal edilmektedir. 
Bu kişilerden kurum ayrıca belirtilen dönemlere ilişkin sağlık harcamalarını da yasal faiziyle birlikte geri istemektedir. Belirtilen durumun haksız kazanç elde edildiğinden kurtarılabilir bir yanı bulunmamaktadır. 
Ancak kişi gerçekten belirtilen dönemlerde çalışarak hizmet vermişse ilgili dönemlere ilişkin maaş bordroları, çalışılan dönemlere ilişkin kanıtlayıcı belge ve aynı dönemde beraber çalıştığı şahitlerle birlikte yargı yoluna gidebilir. 
Sahte sigortalı olunan dönemlere ilişkin borçlanma işlemi yapılmamaktadır