İşten ayrılıp tazminat alanlar için , alınan verginin iadesi hk çıkan kanun uygulaması

Sgk İle İlgili Uzman CevaplarıCategory: Dilekçelerİşten ayrılıp tazminat alanlar için , alınan verginin iadesi hk çıkan kanun uygulaması
MehmetAker asked 2 ay ago

Kıdem tazminatı için geçici madde 89- 27.3.2018 den öncesini kapsayan ve tazminat tan alınan verginin iadesi hk. Çıkan kanun için sorum var. Beni kapsan bu durum için adana Yüreğir ver. Dairesi ne hem e mail ile hem ıslak imzalı ve istenen evraklar ile başvuruda bulundum. Tel ettiğimde kanun çıktı ama genelge bekliyoruz diye beni oyalıyorlar. 15 günü geçti. Dilekçeye belli bir sürede cevap yazmak zorunda değiller mi. Yada belirten iban Numarama iade yapılmalı. Ne genelgesidir. Kanun açık ve resmi gazetede yayınlandı ?
Noter den ihtar mı çekeyim yada avukata mı gideyim. Yardım edermisiniz.

1 Answers
admin Staff answered 2 ay ago

Merhaba,
Noterden ihtar çekmeniz yada avukata gitmeniz sonucu değiştirmeyecektir. Ülkemizde kanunların işleyiş şekli biraz tersine gidiyor diyebiliriz. Sizi aydınlatmak adına bir örnekle sorunuzun cevabını özetleyebiliriz. 
Örnek; Meclis tüm araç sahibi olanlara bin lira vergi iadesi yapacağı yönünde kanun çıkardı diyelim. Kanun çıkmış, doğal olarak tüm araç sahipleri o parayı alacak. Ancak bu kanunun nasıl uygulanacağını, parayı kimin vereceğini, hangi tarihlerde ödeneceğini, peşin mi yada taksit taksit mi ödeneceğini Genelge ve Yönetmelikler belirler. 
Maliye Bakanlığı bu Genelgeyi yayınlar ve Genelgede ‘Tüm vatandaşlar vergi dairelerinden 15 gün içerisinde müracaat ederek haklarını alabilir’ diye yönlendirici bilgiler içerir. 
Haliyle durumunuzla ilgili henüz kamu kurumlarına bir yazı yada genelge gitmediğinden oradaki memurlar iade yada işlem yapamaz. 
Çıkarılacak olan Genelgede ‘Başvurular 01 Nisan 2019 itibariyle alınacaktır’ diye bir ibare olur ise o müracaatınızda geçerli olmayacaktır.