kisa-calisma-odenegi

Aykut asked 6 ay ago

Merhabalar sayın uzman,  Ben Aykut ÇELİK. Makine Mühendisiyim ve E………….u holding m…………s aş. Çalışıyorum. Covid-19 tedbirleri kapsamında çalışmış olduğum firmam tarafından 27 mayısa kadar ücretsiz izin verildi. Kısa çalışma ödeneği için firmam tarafından galiba başvuru yapılacakmış. Yani bireysel başvuru kabul ediliyormuş. Bu ödenek kapsamındaki şartları yerine getirip, getirmediğim konusunda tereddüt ediyorum. Son 3 yıl içerisinde ki SGK primim 507 gün olup merinos firmasında ise yaklaşık resmi olarak 47 gün primim yattı. Ben kısa çalışma ödeneği alabilir miyim? Lütfen bilgi verebilir misiniz?İyi çalışmalar

1 Cevaplar
Yönetici Staff cevaplanmış6 ay önce

Merhaba,
Kısa çalışma ödeneği şartları arasında son 3 yıl içerisinde 450 gün prim ödemiş olmak ve son 60 gün de hizmet akdine tabi çalışıyor olmanız gerekir. Sizin son 60 gündeki hizmetiniz eksik belirtmiş olduğunuz duruma göre. 
Kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan işçiler için 1.170 TL’lik ücretsiz izin maaş desteği mevcut. İşvereniniz İŞKUR sistemi üzerindenn kısa çalışma ödeneğinden faydalanıp faydalanmadığınızı sorguladıktan sonra SGK İşveren sistemi üzerinden ‘Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı’na sizi tanımlayacak. 
Konuyla ilgili olarak firmanızın insan kaynakları yetkilileri ile görüşmeniz faydanıza olacaktır. Çünkü müracaatlar işveren sistemi üzerinden yürütülmektedir.