lise-okul-staji-ve-askerlik-borclanmasi-celiskisi

5
Okuma
Soru Cevap AlanıKategori: Staj Sigortasılise-okul-staji-ve-askerlik-borclanmasi-celiskisi
bilgihan gencoglu Yönetici Tarih: 4 sene önce
1974 dogumluyum 1990 yilinda lise staji ile sgk girisim yapildi malumunuz prim yatmadigi icin dikkate alinmiyor 1993 yilinda askerligimi yapmaya basladim 1997 yilinda ise sigortamin primi odenerek calismaya basladim.sorum bu durumda askerlik borclanmasi benim emeklilik yasimi one alirmi ve borclanmam sizin uzmanliginiz gore yapilmasi gerekirmi.emekli ayligimi yukselmesini saglarmi. cevabinizdan dolayi simdiden tesekkurler.

1 Cevap
SGK Danışmanlık Yönetici answered 4 sene ago
Merhaba,
Askerlik hizmetiniz sigortalılık başlangıcınızdan önce olduğundan borçlanma durumunda askerlik süreniz kadar işe giriş tarihinizi geriye götürecektir. 
Askerlik borçlanması aylığınızı yükseltir mi sorusu göreceli bir sorudur, buna yanıt vermemiz için hizmetlerinizi kontrol edip gerekli hesaplamalar yapılmalıdır. 
Bu sorunuza genel çerçeveden bakara yanıtlayacak olursak; Hizmetleriniz asgari tutardan bildirilmişse asgari tutardan borçlanmanızın bir artısı yada eksisi olmayacaktır aylık yönünden. 
Ancak primleriniz yüksek ödeniyorsa ve siz bu süreleri düşük tutardan borçlanırsanız aylık bağlama oranınızı düşürür ve bağlanacak aylığınız da düşer. 
 

Diğer Haberler

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist