lise-okul-staji-ve-askerlik-borclanmasi-celiskisi

Sgk İle İlgili Uzman CevaplarıKategori: Staj Sigortasılise-okul-staji-ve-askerlik-borclanmasi-celiskisi
bilgihan gencoglu asked 12 ay ago

1974 dogumluyum 1990 yilinda lise staji ile sgk girisim yapildi malumunuz prim yatmadigi icin dikkate alinmiyor 1993 yilinda askerligimi yapmaya basladim 1997 yilinda ise sigortamin primi odenerek calismaya basladim.sorum bu durumda askerlik borclanmasi benim emeklilik yasimi one alirmi ve borclanmam sizin uzmanliginiz gore yapilmasi gerekirmi.emekli ayligimi yukselmesini saglarmi. cevabinizdan dolayi simdiden tesekkurler.

1 Cevaplar
Yönetici Staff cevaplanmış12 ay önce

Merhaba,
Askerlik hizmetiniz sigortalılık başlangıcınızdan önce olduğundan borçlanma durumunda askerlik süreniz kadar işe giriş tarihinizi geriye götürecektir. 
Askerlik borçlanması aylığınızı yükseltir mi sorusu göreceli bir sorudur, buna yanıt vermemiz için hizmetlerinizi kontrol edip gerekli hesaplamalar yapılmalıdır. 
Bu sorunuza genel çerçeveden bakara yanıtlayacak olursak; Hizmetleriniz asgari tutardan bildirilmişse asgari tutardan borçlanmanızın bir artısı yada eksisi olmayacaktır aylık yönünden. 
Ancak primleriniz yüksek ödeniyorsa ve siz bu süreleri düşük tutardan borçlanırsanız aylık bağlama oranınızı düşürür ve bağlanacak aylığınız da düşer.