maaş tazminatı

5
Okuma
ahmet Yönetici Tarih: 3 sene önce
İyi günler. Ben 2018 yılında Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanarak bir üniversiteye asistan olarak atandım. Ancak güvenlik soruşturması nedeniyle üniversite yönetimi tarafından atamam iptal edildi. Bu konuda açtığım idari davayı kazandım ve mahkemeye kararıyla görevime başlayarak bu süreçteki maaş ve hak kaybımın iadesine karar verildi. şimdi bana iade edilecek olan maaştan, üniversitede çalışamadığım süreçte özel sektörde çalışırken aldığım maaşın düşülerek ödeneceğini, sigorta konusunda herhangi bir işlem yapamayacaklarını ve performans ücreti alamayacağımı söylüyorlar. Ancak özel sektörde daha düşük maaş aldığım için primim daha azdı. asgari ücret üzerinden hesaplandı. bu durum benim için tekrar bir hak kaybı olur mu. nasıl bir çözüm yolu izleyebilirim.

1 Cevap
SGK Danışmanlık Yönetici answered 3 sene ago
Merhaba,
Kazanmış olduğunuz davaya istinaden ilgili kurumun size özel sektörde çalışıp çalışmadığınıza bakmaksızın hiç çalışmamış gibi ücret ödeyip sigorta primlerinizi bildirmesi gerekir. 
İlgili kurum sizin dava sürecinde çalışıp çalışmadığınızı ve prim bildirilip bildirilmediğine bakması da yasal değildir. Böyle bir kesinti uygulaması da muvazalıdır, kanuna aykırıdır. 
Konuyla ilgili kurumunuza ihtaren bu durumun düzeltilmesine ilişkin bildirim yaparak tekrardan dava etmeniz gerekebilir. 
Olması gereken, sizin özel sektörde çalışıp çalışmadığınıza bakılmaksızın sigorta prim bildiriminizi ve ücret ödemelerinizi tam yapmasıdır. Dava süresince sizin başka işyerinde çalışmanız o kuruma sigorta ve ücret bildirimlerinde kesinti yapması hakkını tanımaz.
O işyerinin bildirimleri onu, kurumun bildirimleri ise kurumu ilgilendirir. ”Özel işyerinin ödediği ücreti, bildirdiği primleri düşerim” demek kanuna aykırıdır. Yani burada SGK’yı da zarara uğratması söz konusudur. 

Diğer Haberler

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist