Malulen Emeklilik ve Kıdem Tazminatı Hakları

Sgk İle İlgili Uzman CevaplarıKategori: Engelli HaklarıMalulen Emeklilik ve Kıdem Tazminatı Hakları
ömer çengelci asked 2 ay ago

Ben uzun yıllar boyunca kimi kimsesi olmadan sokaklarda yatıp kalktım. Ailesizlik çok kötü bir şey arkanızda duran birilerinin olmaması şu koca dünyada kapısını çalıp hiçbir çıkarım yok bir çay demle de sohbet edelim bile diyebileceğiniz kimsenin olmaması çok acı bir şey. Aile ortamını bir askerlikte tattım birde TPE de çalışırken.
Türk Patent ve Marka Kurumunun bahçe duvarının dibinde yatıp kalkarken Allah razı olsun beni temizlik şirketi üzerinden işe aldılar Kısa sürede arkadaşlarla abi kardeş olduk aile olduk. Etliye sütlüye karışmadan işime gücüme bakıyordum. 55 yaşından sonra kendime ev bile kiraladım. Her ne kadar içi boş olsa da yaşayacağım bir evim bile oldu.
Kurumumuza belediyeden bir bayan geldi. Bayanı kurumda kime sorarsanız sorun; yorumunu sorduğunuz kişiler yapsın. Ama ben kısaca kendisinden bahsedeyim şizofrenin biri daire başkanını bile odasından kovmuş, bir arkadaşın nerdeyse evliliğini bitirme noktasına getiren biri. Bu kadar meziyetine rağmen nasıl çalışmaya devam edebiliyor derseniz arkasında milletvekili yakınları var Biri bir şey söyledi mi ilk söylediği şey “Ben bir TBMM gidip geleyim” oluyor. TBMM korkusuna da kimse bir şey söyleyemiyor.
Olay günü kendisine evrak vermeye gitmiştim bana “benim banka zarflarımı sen mi yırtıp atıyorsun” dedi. Ben kalp ameliyatı geçirdim kalbim %20 çalışıyor. Ben zemin katta görev yapıyorum o ise 3.katta . Ona gelen şahsi evrakları ben nerden göreyim ya da onun evraklarının takibini ben mi yapıyorum. Hastalığında vermiş olduğu sıkıntıyla kendisine biraz sert çıkarak evrakıyla ilgim olmadığını söyledim ama konuyu kestirmeyip konuşmaya devam etti. Ben kapıdan çıkarken kapıyı itekleyip kolumun kapıya sıkışmasına neden oldu o acıyla bende kapıyı ona doğru itekledim. Hatta bunun tespiti kurumun belli noktalarında mevcut olan kamera kayıtlarından da tespit edebilirsiniz. Sonra kendi odama geldim oradaki arkadaşlara yaşadığım olayı anlattım beni teselli ettiler. Birkaç gün sonra bana hiçbir açıklama yapılmadan kâğıt bile imzalatılmadan işime son verdiklerini öğrendim. Meğerse bayan yanına şahitlerde bulup “bana tokat attı” diye Kurum başkanına şikâyet etmiş tabi onlarda bana sormayı bile gerek görmeden (benim arkamda duran milletvekili yada makam sahibi kimse olmadığı için) işime son verilmesi kararı vermişler. Müslümanlıkta adalet böyle mi sağlanır tek kişinin ifadesiyle bir insanın hayatına son verilebilir mi. ? Benim hayatım bitti. Şimdi ne eski hayatıma dönebiliyorum nede yeni hayatıma devam edebiliyorum. Emekliliğime 6 ay kalmışken tazminat bile ödenmeden işime son verildi. Ev kiramı ödeyemedim. Arkadaşlardan aldığım eski ev eşyalarımı satıp birkaç günlük yemek ve ömür boyu kullanmam gereken ilaç paramı sağladım. Sağlığım iyi değil ki başka yerlerde iş bulup çalışayım. Bu yaşta bana kimse iş vermiyor. TCDD şehirlerarası bedava yolculuk yapıp otel parasından biraz tasarruf etmeye çalışıyorum. Ama sağlık sıkıntım olduğu için çok zor oluyor. Bir gün trende yolculuk ederken ölüp gidecem ama sorun ölmekte değil sorun bunca yıldır kimseye minnet etmeden kimseyi kırıp yıkmadan yaşadığım bir hayatımın bir şizofren yüzünden alt üst olması.
Sizden isteğim kurumda birkaç arkadaş sağ olsunlar bana destek olup emekliliğim için SGK ya başvuru yapmamı sağladılar. Malulen emekli olmak için 2 kere müracat ettim ama olmadı.Aslnda aile bakanlığını bana 100 de 100 engelli kartı verdi dışkapı mevki hastanesinden aort damarım ve kalp kapağımın değiştiğine dair raporum var. Ama yinede emekli olamadım.Etraftan gelen yardımlarla hasta halimle nereye kadar devam edebilirim.En azından kurumdan çıkışta tazminatımı ödeselerdi.
Şayet emekli olup maaşa geçersem sokakta yatıp kalkmaktan kurtulup kendime bir ev tutup hayatımın geri kalan kısmını tekrardan düzene sokmaya çalışırım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Allah razı olsun şimdiden..

1 Cevaplar
Yönetici Staff cevaplanmış2 ay önce

Merhaba,
Bu tür bildirimleri Cimer yada Alo170 hattına yapmanız gerekmektedir. Durumunuzun kaygı verici ve imkanlarınızın kısıtlı olması nedeniyle sizin adınıza isimsiz olarak 64176555 kayıt numarası ile Çalışma Bakanlığına bildirim yapılmıştır. 
Alo170 hattını arayarak kayda alınıp alınmadığını, alındıysa ne aşamada olduğunu sorgulayabilirsiniz. Umarız ki sorununuz en kısa sürede çözüme kavuşur.