Mesai Uyuşmazlığı

5
Okuma
Soru Cevap AlanıKategori: ŞikâyetlerMesai Uyuşmazlığı
Erkan T Yönetici Tarih: 2 sene önce
Ben bir işyerinde 2 yıla yakın çalışıyorum her zaman işten çıkış saatim 19:00 ile 23;00 arası oluyor ve mesaim hiç yatmadı bu benim için haklı fesih nedeni mi ve mesai saatleri nasıl oluyor?

1 Cevap
SGK Danışmanlık Yönetici answered 2 sene ago
Merhaba, haftalık çalışma saatleri 4857 sayılı iş kanununa göre 45 saattir. 45 Saati aşan çalışma süreleri fazla mesai olarak değerlendirilir. İşyeriniz onayınız dışında size fazla mesai yaptıramaz, konuyla ilgili emsal yargı kararları olduğundan her işveren yılda bir defa tüm personellerinden ‘Fazla Mesai Onay Formu’ almak zorundadır.
Fazla mesai onay formu imzalamış iseniz ve mesai ücretleriniz yasal olarak ödeniyor ise haklı nedenle iş akdinizi fesih edemezsiniz. Ancak günlük 11 saati aşan mesai sürelerinde durum farklılık gösterir. Bir işletme tüm personellerinden fazla mesai için onay alsa bile günlük 11 saatlik çalışma süresini aşamaz.
Bu sürelerin aşılması durumunda işçi tarafından haklı nedenle fesih sebebi doğar. Ancak konuyla ilgili olarak iş akdinizi hemen sonlandıramazsınız, işyerinize günlük 11 saati aşan sürece mesai yapılmasının 4857 sayılı iş kanununa aykırı olduğunu ve bu süreleri aşan durumlarda hizmet vermeyeceğinizi noterden ihtar yoluyla bildirmeniz gerekecektir.
Konuyla ilgili işyerinin baskısı ve ısrarı devam eder ise yine noter kanalıyla günlük fazla mesai saatinin aşılması dolayısı ile iş akdinizi haklı nedenle fesih ettiğinizi bildirir bir yazı çekerek sonlandırmanız gerekecektir. Tabi bu yazınızda tüm yasal hak ve alacakların da tarafınıza 15 gün içerisinde ödenmesini talep edebilirsiniz. Ayrıca Alo170 hattını arayak da şikayet kaydı oluşturabilir, denetim talebinde bulunabilirsiniz.

Diğer Haberler

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist