Öğretmen Emekli İkramiyesi

Nevzat Suna asked 4 ay ago

Merhabalar 15 ağustos itibariyle öğretmenlikten emekli oldum. MEB de öğretmen olmadan önce özel sektörde 8 yıl ssk lı hizmetim var. Hizmet birleştirme yaptım birsüre önce. Emeklilik başvurumu yaparken rutin istenen evraklarıma ek olarak ssk lı çalıştığım işyerlerinden herhangi bir kıdem – ihbar tazminatı almadığına air resmi yazıları da ekledim. Sonuç maaşım 26 yıl. Emekli ikramiyem 18 yıl üzerinden bağlandı.  Bu durumda özelde ssk lı olarak çalıştığım 8 yıl için de ikramiye talebinde bulunabilir miyim? Teşekkürler

1 Cevaplar
Yönetici Staff cevaplanmış4 ay önce

Merhaba, özel sektörde geçirdiğiniz 4/a’lı sürelere yada 4/b’li olarak adınıza bildirilen Bağkur hizmetlerinize ilişkin herhangi bir ikramiye ödemesi yapılmaz. Bazı durumlarda 4/a’lı çalışırken aynı kurumda memur olan kişilere 4/a’lı dönemlerinde tazminat almadıysa ikramiye ödemesi yapılmaktadır. Örnek 1: Ahmet bey bir belediye de 4/a sigortalısı olarak işçi statüsünde çalışmaktadır. Ahmet bey sonradan belediyede memur olarak devam etmiştir. Ahmet bey emekli olduktan sonra 4/a’lı dönemlerine de ikramiye ödemesi alacaktır.
Örnek 2: Ahmet bey bir beyaz eşya dükkanında 4/a’lı olarak çalışmaktadır. Ahmet bey buradan öğretmen olarak başka bir kuruma atanmış ve 4/c kadrosuna geçmiştir. Ahmet bey emekli olduktan sonra 4/a’lı dönemlerine ikramiye ödemesi alamayacaktır.