sgk yıllık izin

Melih asked 10 ay ago

Merhaba özel bir sağlık kliniginde çalışmaktayım ise başlama tarihim 1 Ağustos 2018, 5 Ağustos 2019 için isverinimden izin talebinde bulundum ancak kendisi ısrarla benim 1 hafta yıllık iznim olduğunu ve onuda kullandığımı belirtti ancak benim 14 gün izin hakkımin bulunduğu nu belirttim bu hususta yasal olarak nasıl bir izahatte bulunabilirim yardımcı olurmusunuz

1 Cevaplar
Yönetici Staff cevaplanmış10 ay önce

Merhaba,
Yıllık izin süreleri ‘Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği’ ile belirlenir. İşvereninize bu yönetmeliğin 9.maddesini okumasını önerebilirsiniz. Hala izin hakedişinizin bir hafta olduğunu düşünürse Alo 170 hattını arayarak şikayet kaydı oluşturabilir, denetim talep edebilirsiniz. 
İzin Süresinin Tespiti
Madde 9 — İşçinin izin süresi, iznini hak ettiği tarihteki hizmet süresine ve 4857 sayılı Kanunun 55 inci maddesine göre belirlenir.
İşyerinde işe başladığı günden itibaren deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.
İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;
a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,
b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,
c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,
az olamaz.
Ancak, onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.