SGK yükümlülükleri

5
Okuma
Soru Cevap AlanıSGK yükümlülükleri
Kazım Serkan SALALI Yönetici Tarih: 4 sene önce
X şirketi 2 ay için bir başka fabrikanın üretim tesisisini kullanacak. Üretimde kullanılacak işciler X şirketinin. (Malzemeler de) Diğer fabrikanın sadece tesisi kullanılacak.
Bununla ilgili olarak x şirketinin SGK yükümlülükleri nelerdir?

1 Cevap
SGK Danışmanlık Yönetici answered 4 sene ago
Merhaba,
Sorunuzu çok basit belirtmişsiniz ama işin mahiyetini tehlike sınıfını faturalı işçilik mi normal işçilik mi olacağını belirtmemişsiniz. 
Genel olarak cevap vermek gerekirse X firması, tesisini kullanacağı firmanın altına taşeron dosya açarak hizmetini ifşa edebilir. Personelleri bu dosyadan sigortalı gösterecek ve bu dosyadan SGK bildirimleri yapılacaktır. 
Ancak faturalı bir işçilikse yapılacak iş (Bir inşaat firmasında klimaların takılması işi gibi) personellere geçici görevlendirme yazısı hazırlayarak bu belgeleri X firmasında da olacak hizmet verilebilir. 
Mesela bir kaplama firması iseniz ve X firmasının tesisinin yerlerini kaplayacaksanız fatura karşılığında bu bir faturalı iş olur. Bunun için çalışacak personellere geçici görevlendirme belgelerini vs hazırlamanız gerekecek. 
Ancak bu tesiste X firmasının yaptığı yada ürettiği ürünlere işlem uygulayacak yada farklı işlerde bulunacaksanız taşeron dosya açmanız gerekecektir. 
 
 

Diğer Haberler

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist