Ssk

5
Okuma
Emre Yönetici Tarih: 4 sene önce
Annem 2005 yilinda vefat etti ablam sskya simdi dilekce yazdi sonuc daha gelmedi icerde 900 is gunu var ve ablam dul toplu odenek alicagizda mebla ne kadar cikar sizce

1 Cevap
SGK Danışmanlık Yönetici answered 4 sene ago
Merhaba, 
 
SGK Emeklilik için gerekli prim gün ve şartlarını yerine getiremeyecek olan kişilere prim iadesi yapmaktadır. Annenizin 900 prim günü mevcut ise bekar olan ablanız aylık talebinde bulunabilir. 900 Günden daha az prim tutarı mevcut ise prim iadesi talebinde bulunabilirsiniz. 
Prim iadeleri 01/10/2008 öncesi ve sonrası şeklinde ikiye ayrılıyor. Bu tarih öncesinde bulunan primlerin hem işçi hem de işveren payı sigortalıya iade ediliyor. Yani annenizin adına ödenen sigorta primlerinin %37,5’ini iade olarak alabilirsiniz. 
Kesin bir tutar hesaplaması yapılması için hizmet listesine, hangi dönemlerde ne kadar prim ödenmiş ise o yıllardaki asgari ücret tablolarına bakmak gerekecektir. Belirtilen dönemlerdeki tutarları kurumun sistemi güncel parametrelere göre güncellemektedir. 
Not: Asgari ücret üzerinden ödenmiş ise prim tutarları tarafınıza en yüksek 2.000 TL ile 3.000 TL arasında bir rakam ödemesi çıkarılır.
 

Diğer Haberler

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist