Tazminat

Ali yalcin asked 1 sene ago

İyi günler 2012 1 ayın 3 de girdigim işimden 31 05 2019 da ayrıldım ayrılırken heyet raporumun oldugunu ve saglık nedenlerinden ayrılmak istedigimi belirten istifa dilekçemi sundum sağlık raporum 2016 agustos ayında is yerinde gecirdigim rahatsızlıktan dolayı bel fıtıgından iş yeri hekimim tarafından almam istendi ve almış bulundum iş yerinde bolumumun deyişmesini doktor istedi ama müdürüm izin vermedigi için aynı yerde işten çıkış tarihine kadar çalıştırıldım buna dayanarak sağlık sebeblerimle istifa ettim iş yeri hukuk müşavirligi bana raporumun tarihini yenilememi söyledi hiç bir yazılı bildirim yapmadan ssk işten ayrılma kodu olan 03 ile işten ayrılmış oldum tazminatımı vermedikleri gibi birde kendi istegimle işten ayrılmış oldum ssk koduna göre şimdi ben ne yapabilirim 

1 Cevaplar
admin cevaplanmış1 sene önce

Merhaba,
İş kanununa göre sağlık nedeniyle iş akdinizi sonlandırmak ve tazminat talep etmeniz yaptığınız iş ile ilgili bir sağlık nedenine dayanmalıdır. 
Bu yönde çalışırken oluşan bir sağlık sorununuz var ise ve bu da raporlarınıza dayalı ise işyeriniz tazminatınızı ödemek durumundadır. 
İşyerinizin 03 İstifa koduyla sizi tazminatsız çıkarması için istifa dilekçenizin de bulunması gerekmektedir. Siz belirtmiş olduğunuz dilekçenizde sağlık nedenlerinizi belirttiğinizi ve tazminatınızı talep ettiğinizi aktarmışsınız. 
İşyeriniz sizden başka bir istifa dilekçesi almadıysa sağlık nedeniyle verdiğiniz dilekçe ile 03 koduyla çıkış yapamaz. 
Öncelikle Alo170 hattını arayarak şikayet kaydı oluşturabilir, denetim talebinde bulunabilirsiniz. Denetim sonucuna göre sizi ilgili denetmenler dava yoluna yönlendirecek yada işverenin tazminat ödemesini sağlayacaktır.