Türkiye de sigorta girisi olup ta sonradan yurtdisina gidenlerin dumumu nedit?

Sgk İle İlgili Uzman CevaplarıKategori: Yurtdışı BorçlanmasıTürkiye de sigorta girisi olup ta sonradan yurtdisina gidenlerin dumumu nedit?
Özgür Dalbudak asked 2 hafta ago

Merhaba,
Iyi calismalar.8 Eylül 1973 dogumluyum.Türkiye de ise giris tarihim 1.5.1997.
5 ay calistim.Sonra Aralik 1997 de Almanya ya geldim.2001 yilina kadar isci olarak calistim.2001 den beride ticaretle ugrasiyorum.
Yeni cikan yasa beni nasil etkiledi yada etkiledimi? Ne zaman ve hangi kapsamda emekli olurum.56 yas 5825 gün mü yoksa yeni yasaya göre mi emekli olurum? Türkiye de askerlik vazifemi yapmadim döviz askerlik hizmetinden faydalandim.

Tesekkür Ederim
Saygilarimla
Özgür Dalbudak

1 Cevaplar
Yönetici Staff cevaplanmış2 hafta önce

Merhaba, yurtdışı borçlanması ile emeklilik sistemi 2019 Ağustos ayı itibariyle değiştirilmiştir. Yapılan değişiklik ile birlikte hem borçlanma tutarı arttırılmış hem de borçlanılcak süreler 4/a (SSk) yerine 4/b (Bağkur) kapsamında değerlendirilmektedir. 
Eğer 2019 Ağustos ayı öncesinde yurtdışı borçlanması yapmadıysanız siz de bu kanun kapsamında sayılacaksınız. Artık Türkiye’ye döndüğünüzde yurtdışı borçlanmalarınız Bağkur kapsamında değerlendirilecek olup yaş şartınız değişmeksizin 5825 yerine 9000 prim günü ile emekli olacaksınız.